ARCHITEKTURA BYDLENÍ DESIGN

Reality na dlani

Stavební investice v hradeckém kraji vzrostly o téměř 30 procent

11.09.2016

Hradec Králové 11. září - Stavební investice v Královéhradeckém kraji letos zaznamenávají po loňském poklesu opět vzestup. Orientační hodnota nově povolených staveb za letošní první pololetí meziročně vzrostla o 29 procent na 6,1 miliardy korun z loňských 4,7 miliardy korun. Vyplývá to z údajů hradecké pobočky Českého statistického úřadu. Za celý rok 2015 hodnota povolených staveb meziročně klesla o 18 procent na 9,3 miliardy korun.

Hlavním dílem se na hodnotě nově povolených staveb podílejí nebytové stavby se sumou 2,4 miliardy korun. Na bytové stavby připadá objem 1,8 miliardy korun. Zbytek tvoří stavby na ochranu životního prostředí a ostatní stavby.

Investorům úřady v kraji v prvním pololetí vydaly i více stavebních povolení. Jejich počet od ledna do konce června meziročně vzrostl o 17 procent na 1867. Z toho nejvíce povolení bylo vydáno na bytové stavby, a to 654.

Jedním z největších investorů je Královéhradecký kraj, který od roku 2012 své investice postupně zvýšil z 726 milionů korun na loňských rekordních 1,87 miliardy korun. Miliardové investice také půjdou do stavby dálnice D11 z Hradce Králové k Jaroměři, která by mohla začít na přelomu let 2017 a 2018.

Růst investic v kraji by měl v následujících letech podpořit projekt rozvoje průmyslové zóny Solnice - Kvasiny u závodu automobilky Škoda Auto v Kvasinách. Celkové veřejné investice do zóny, silnic a další veřejné infrastruktury v regionu by mohly do roku 2022 dosáhnout až tří miliard korun. Do staveb nových továren v regionu investují také subdodavatelé automobilového průmyslu.

(čtk)