ARCHITEKTURA BYDLENÍ DESIGN

Reality na dlani

Plzeň postaví téměř dvě stě sociálních bytů

09.09.2016

Plzeň 9. září - Bezmála 200 menších sociálních bytů v 18 nových domech chce v příštích letech Plzeň postavit v lokalitě Zátiší. Náklady na stavbu, které jsou zhruba 328 milionů korun, chce město získat z různých zdrojů, zejména z EU v programu Integrovaných územních investic (ITI) pro plzeňskou metropolitní oblast. Zatím radnice nechá vypracovat dokumentaci a projekt. Zastupitelé na to uvolnili ve čtvrtek deset milionů korun, řekl dnes novinářům radní odpovědný za městské byty David Šlouf (ODS).

Radnice plánuje revitalizaci lokality Zátiší, kde je nyní 25 dřevěných typových domů. Byly postaveny v polovině minulého století jako součást válečných reparací. Budovy i pozemky patří městu. Domy jsou ale na hraně životnosti, energeticky dlouhodobě nesplňují standardy a jejich rekonstrukce je prakticky nemožná, řekl Šlouf. Město chce proto staré domy zbourat a ve čtyřech etapách postupně vybudovat novou infrastrukturu a 18 bytových domů se 195 sociálními byty o velikostech 1+kk a 2+kk. Budou určené pro zdravotně postižené, pro rodiny pečující o postižené dítě, pro samoživitelky s nízkými příjmy a pro seniory.

"Během příštího roku bychom chtěli vysoutěžit a zadat zhotovení projektové dokumentace pro stavební povolení pro celou lokalitu Línská - Kreuzmannova. Začátek výstavby by mohl začít v roce 2018," plánuje Šlouf.

Lidem, kteří nyní v domech určených ke zbourání bydlí, nabídne radnice náhradní bydlení v této lokalitě, případně v jiných městských domech.

(čtk)