ARCHITEKTURA BYDLENÍ DESIGN

Reality na dlani

Stezka korunami stromů v Krkonoších povede i do podzemí

08.09.2016

Praha 8. září - Nová Stezka korunami stromů v Krkonoších, která se začíná stavět na okraji Janských Lázní, bude 1300 metrů dlouhá a návštěvníky zavede i do podzemí. Stavba by měla být dokončena v červnu příštího roku. Na tiskové konferenci to dnes uvedli zástupci společnosti Stezka korunami stromů Krkonoše, která stavbu realizuje. Výše investice je 170 milionů korun. Společnost očekává, že stezku by ročně mělo navštívit zhruba 200.000 lidí.

Stezka korunami stromů v Krkonoších bude obsahovat podzemní část, kde návštěvníci budou mít možnost studovat mikrosvět půdy - od kořenů po nejmenší živočichy. Stezka bude pak stoupat do výšky 23 metrů nad terén. Zhruba ve dvou třetinách stezky bude tyčit vyhlídková věž vysoká 45 metrů. Celá stavba bude bezbariérová a bude mít několik adrenalinových sekcí.

"Stejně jako na Lipně, bude i v Janských Lázních součástí Stezky korunami stromů suchý tobogan. Projekt bude také obsahovat tzv. interaktivní zastávky, na kterých se budou návštěvníci dozvídat zábavnou formou zajímavosti o lese, národním parku, ochraně přírody nebo fauně a flóře," uvedl jednatel společnosti Filip Pekárek.

Nová stezka vzniká ve spolupráci se Správou Krkonošského národního parku, která je garantem přírodně-edukativního konceptu. "Celý projekt velmi dobře zapadá do dlouhodobé strategie environmentální výchovy a zároveň nám pomůže rozmělnit počet návštěvníků na hřebenech Krkonoš," uvedl mluvčí Správy KRNAP Radek Drahný.

Stavba by měla být dokončena v červnu 2017. "Letos na podzim budeme provádět zemní práce a přípravu pro stavbu dřevěné konstrukce. Ta by měla vyrůst na jaře příštího roku," dodal Pekárek. Slavnostní otevření je plánováno na červenec příštího roku.

Stezku korunami stromů v Lipně nad Vltavou na Českokrumlovsku, která letos oslavila čtvrté výročí existence, navštívilo od jejího vzniku více než 1,3 milionu turistů. Jde o jednu z nejvyhledávanějších atrakcí v Jihočeském kraji. Návštěvnost je srovnatelná například s českokrumlovským zámkem, který si ročně prohlédne zhruba 400.000 lidí.

Jihočeská stezka nabízí návštěvníkům výhled až ze čtyřicetimetrové výšky. Trasa vede ve špičkách vzrostlých dřevin u lipenského jezera a měří 675 metrů. Její vybudování přišlo na 62 milionů korun. Na konci stezky mohou návštěvníci sjet na zem po tobogánu dlouhém 52 metrů.

(čtk)