ARCHITEKTURA BYDLENÍ DESIGN

Reality na dlani

Říčanští rozhodnou v referendu o další výstavbě

07.09.2016

Říčany (u Prahy) 7. září - V Říčanech u Prahy se spolu s krajskými volbami uskuteční i první referendum. Lidé budou rozhodovat o další výstavbě do roku 2030. Říčany mají 15.000 obyvatel a stále jich přibývá. Vedení města chce novou výstavbu výrazně omezit. Voliči budou moci zavázat radnici k podniknutí všech kroků pro to, aby počet obyvatel do roku 2030 nepřesáhl 20.000, sdělila dnes ČTK mluvčí radnice Adéla Ambrožová.

Říčany jsou díky své poloze u Prahy pod velkým tlakem developerů a zájemců o bydlení obecně. Za poslední desetiletí se město rozrostlo o více než čtvrtinu. "Územní plán, který jsme převzali od předchůdců, umožňuje výstavbu pro 25.000 obyvatel. Říčany by praskly ve švech, město nemá školy, školky, dostatek silnic, chybí Pražský okruh, městské finance by takový nápor nezvládly," míní starosta Vladimír Kořen (Klidné město).

Říčany mají zhruba 15 rozvojových ploch - mezi nimi třeba lokalitu, kde chce investor postavit až 26 bytových domů. Na jiném místě je zase možné postavit téměř 80 rodinných domů. Celkem by v těchto lokalitách mohlo bydlet přes 3000 lidí. Vedení města chce, aby výstavba na těchto místech byla zablokována buď trvale, nebo alespoň podmíněně do roku 2030. Referendum by podle radnice svým významem zavazovalo i všechny budoucí zastupitele či úředníky po obecních volbách v letech 2018, 2022 a 2026. "Dlouho jsme přemýšleli, jak zabezpečit rozumný a udržitelný rozvoj Říčan. Po volbách může přijít kdokoli a od stolu všechna omezení zrušit. Jedině referendum zavazuje," uvedl radní David Michalička (Klidné město).

Pokud lidé plán radnice podpoří, neznamená to automaticky stop veškeré výstavbě. Zákaz by se měl týkat především rozvojových ploch na polích a ve volné krajině. Lidé budou naopak moci stavět v prolukách nebo budou moci rozšiřovat současné domy. Referendum má také upřesnit investici do zvýšení kapacity čistírny odpadních vod. Radnice se rozhoduje mezi variantou pro 21.000 a 27.000 ekvivalentních obyvatel.

(čtk)