ARCHITEKTURA BYDLENÍ DESIGN

Reality na dlani

ČD prodaly drobné nemovitosti v hodnotě 100 milionů

07.09.2016

Praha 7. září - České dráhy prodaly v letošním 1. pololetí kromě pozemků pod Masarykovým nádražím další nepotřebný majetek za 100 milionů korun. Proti stejnému období to je o 40 milionů Kč více. Zpravidla jde o pozemky a menší stavby, většina smluv nepřesáhla 100 tisíc Kč. V tiskové zprávě to dnes uvedly České dráhy s tím, že uvedené meziroční srovnání se týká pouze prodeje drobného, tedy tzv. zbytného majetku.

Pozemky v okolí pražského Masarykova nádraží jsou jedním z největších prodejů, které České dráhy v posledních letech uskutečnily. Šlo o převod 10.000 metrů čtverečních za zhruba 235 milionů korun. Mezi velké prodeje lze zařadit i loňský prodej hotelu Abito v pražské Michli, který dopravce prodal za 110 milionů korun společnosti JLV. Ta Českým drahám dlouhodobě zajišťuje servis v jídelních vozech.

Dopravci se tento hotel s kapacitou 128 pokojů dlouhodobě nedařilo prodat. Dvakrát byl prodáván v aukci prostřednictvím dražební společnosti Clanroy, která dražbu nemovitostí pro ČD dlouhodobě zajišťovala. Dráhy se s touto společností rozešly poté, co firma na sebe v roce 2013 vyhlásila konkurz a Českým drahám dlužila z prodeje jejich majetku 54 milionů korun.

Tato zkušenost poté přiměla České dráhy prodávat nepotřebný majetek vlastními silami prostřednictvím regionálních správ majetku. To se týká nyní i velkých prodejů. "Například zmíněný hotel společnost prodala rovněž v řízení, které si uspořádaly dráhy samotné," uvedl dnes mluvčí dopravce Petr Šťáhlavský. Nabídku nemovitostí k prodeji zveřejňují ČD rovněž na svých internetových stránkách.

(čtk)