ARCHITEKTURA BYDLENÍ DESIGN

Reality na dlani

Petice kritizuje stavbu, která zakrývá rotundu

07.09.2016

Česká Třebová (Orlickoústecku) 7. září - Skupina obyvatel v České Třebové na Orlickoústecku protestuje proti přestavbě domu, který zastiňuje rotundu svaté Kateřiny, nejstarší památku ve východních Čechách. Přibližně za deset dní lidé získali na petici 1600 podpisů. ČTK to dnes řekl organizátor petice Petr Kulička.

"Připravujeme petici k odeslání na příslušná místa, krajský stavební úřad, na památkovou péči v Pardubicích a patrně i na městský úřad v České Třebové a možná na ministerstvo pro místní rozvoj," řekl Kulička.

Rozestavěný objekt stojí v těsné blízkosti rotundy. Podle Kuličky byly v jejím okolí původně jen staré domky, které svým vzhledem respektovaly celé panorama. Organizátoři petice kritizují, že novostavba je příliš vysoká, nemá vhodnější valbovou střechu a střešní lodžie výrazně přesahují obvodové zdivo.

"Stavba se stala dominantou nejen střechou, ale i lodžiemi, chceme, aby z toho nebyl moderní šumperák," řekl Kulička.

Původně přízemní domek přestavuje spolek Přátelé Jeunesse Lumiere, který jej chce otevřít pro kulturní či duchovní akce. Rovněž avizuje, že jej poskytne jako zázemí pro akce, které pořádají jiné organizace. Jak uvádí na svých stránkách, společenství pochází původně z Francie a jde o mezinárodní školu modlitby a evangelizace pro mladé lidi.

"Stavba má řádné stavební povolení, navrhl nám ji městský architekt. Po vyjádřeních jsme projekt měnili ze dvou třetin," řekla ČTK předsedkyně spolku Hana Johnová, další vyjádření spolek uvádí na svých stránkách, dodala. Ze stanoviska spolku vyplývá, že původní domek stál u rotundy více než 100 let a současnou přestavbou se viditelnost rotundy změnila jen v malém rozsahu.

Hejtman Martin Netolický (ČSSD), který z Třebové pochází, navrhuje, aby se okolí rotundy získalo statut ochranného pásma. Návrh podá krajskému úřadu a vyjádří se k němu památkáři. Starosta Třebové Jaroslav Zedník prohlásil, že rotunda je památkou a i celé území památkově chráněné, což podle něj stačí.

"Po jeho kladném stanovisku by měl městský úřad v České Třebové ochranné pásmo vyhlásit. Nemá to však vliv na současnou situaci, ale zabrání se něčemu podobnému do budoucna," řekl hejtman.

(čtk)