ARCHITEKTURA BYDLENÍ DESIGN

Reality na dlani

Pardubice se znovu pokusí prodat čast areálu Hůrka

05.09.2016

Pardubice 5. září - Pardubice znovu na konci září projednají prodej části areálu Hůrka, kde dřív působila armáda. O pozemky má zájem developer, který tam chce stavět byty. Novinářům to dnes řekl náměstek primátora Jan Řehounek (ANO). Zastupitelé prodej opakovaně odmítli, kritizovali například cenu.

Hůrecká kasárna městu převedla armáda v roce 1999. Část již odkoupili podnikatelé, je tam například velká ubytovna. Od roku 2007 město jednalo s firmou Eube, která plánovala stavbu menší čtvrti. O dva roky později projekt zrušila kvůli hospodářské krizi.

Bezvýsledné debaty v minulosti město vedlo o tom, zda by mělo pozemky nechat sanovat. Pozemky chce již delší dobu koupit firma Pernštejn City. Jiný zájemce oficiálně žádost nepodal. "Záměr prodeje byl několikrát zveřejněn, přihlásila se pouze tato firma," řekl Řehounek.

Investor si přeje koupit 46.000 metrů čtverečních za 15 milionů korun, cenu za metr čtverečních určil odhadce. Kritikům ceny Řehounek vzkazuje, že po dokončení investice se 33.000 metrů čtverečních vrátí opět městu. Developer si ponechá jen zastavenou část, ostatní pozemky mají sloužit veřejnosti.

"Investoři ve svém projektu počítají s parkem, hřišti, zastávkou MHD. Pozemky pod těmito stavbami, včetně komunikací, by se měly vrátit městu. Investor má vyřešit i dopravní napojení," řekl Řehounek.

Kromě ceny některým zastupitelům vadí to, že by investor získal pozemky dřív, než byty postaví. Investor je použije jako zástavu, aby u banky získal úvěr. Město si v kupní smlouvě vymezí předkupní právo na pozemky, zahrne do ní i smluvní pokuty, kdyby ji developer neplnil, vymíní si i možnost odstoupení od smlouvy, pokud do několika let nezačne stavět, řekl Řehounek.

(čtk)