ARCHITEKTURA BYDLENÍ DESIGN

Reality na dlani

Finep do konce roku 2023 postaví v Mongolsku 2000 bytů

05.09.2016

Praha 5. září - Developerská firma Finep postavila v Mongolsku od roku 2013 zhruba 300 bytů, dalších 1700 jich má v plánu do konce roku 2023. V rozhovoru s ČTK to uvedl generální ředitel společnosti Tomáš Pardubický. Mimo Prahu působí Finep v druhém největším mongolském městě Erdenetu a také v Bratislavě.

"Mongolsko je pro nás energetická vzpruha. Je tam taková budovatelská nálada. Zhruba milion lidí tam žije v tradičních jurtách. A mongolská vláda přišla s nápadem přestěhovat převážnou většinu těchto obyvatel do bytů evropského typu," řekl Pardubický.

"V Mongolsku na nás polická garnitura naopak tlačí, abychom investovali více a rychleji, aby se tam byty stavěly. Pomáhají investovat do infrastruktury, vyřizovat povolení. Vědí, že v rámci konkurenceschopnosti země musí nabídnout lidem kvalitní a moderní bydlení," dodal Pardubický.

Situace v zemi tak je podle něj opačná než v Česku. Například v Praze v prvním pololetí nevydalo 12 z 22 stavebních úřadů ani jedno stavební povolení. Podle údajů Českého statistického úřadu se v Praze v prvním pololetí začalo v bytových domech stavět 522 bytů, meziročně o 80 procent méně. Za druhé čtvrtletí jich přibylo 28.

Ve stavební legislativě má podle Pardubického před Českem náskok Slovensko. "Schválilo zákon, že developer na veřejnou vybavenost přispívá částkou do výše maximálně 40 eur (cca 1080 korun) za metr čtvereční bytové plochy. Je to příjemné jak pro investory, tak obyvatele, tak pro politiky," uvedl Pardubický. V Česku tento příspěvek stanoven není. Stát by proto podle Pardubického měl jasně definovat, do jaké míry je za občanskou vybavenost nebo množství zeleně v developerských projektech developer zodpovědný.

"Pokud se poplatky a daně nasměrují k soukromým investorům, tak ať to investují oni. Pokud stát a město vybírají peníze na veřejnou službu, tak ji má z těchto peněz poskytovat. Na druhou stranu se tomu vůbec nebráníme. Chceme tyhle funkce garantovat a přispívat na ně. Investoři na Slovensku mají výhodu v tom, že vědí, jaká jsou pravidla," upozornil Pardubický.

Finep působí na českém trhu od roku 1995, postupně rozšířil své aktivity na Slovensko a do Mongolska. Zhruba 60 procent podnikání zabírá stavba a prodej bytů v Praze, necelou pětinu stavba kanceláří v hlavním městě. Loni firma v Praze prodala 616 bytů, letos očekává podobná čísla. Zásobu pozemků na výstavbu bytů Pardubický odhaduje v řádu tisícovek.

(čtk)