ARCHITEKTURA BYDLENÍ DESIGN

Reality na dlani

Poblíž zbouraného hotelu vznikne v Kralupech nová ulice

05.09.2016

Kralupy n.V. (Mělnicko) 5. září - Poblíž zbouraného hotelu Praha vznikne v Kralupech nad Vltavou na Mělnicku nová ulice. Dnes oficiálně začala jeho demolice, zatím pokračuje jeho vyklízení. Původně prvorepublikový hotel byl v devadesátých letech necitlivě přestavěn, v roce 2002 ho poškodila povodeň, poté byl roky opuštěný. ČTK to dnes řekl starosta Kralup nad Vltavou (za STAN) Petr Holeček.

Město hotel koupilo několik let po povodních, o jeho demolici rozhodlo přibližně před osmi lety. "Město Kralupy nad Vltavou nemá slušný střed města, nemá hezké veřejné prostory, a proto byl vypracován generel přestavby centra města," uvedl Holeček. Jeho součástí je i zbourání hotelu, který nahradí nové parkoviště a zeleň. Demolice bude stát přes dva miliony korun, většinu této částky pokryje dotace ministerstva pro místní rozvoj. Hotovo by mělo být nejpozději na konci listopadu, práce ale zřejmě skončí o několik týdnů dříve.

Ke vchodu hotelu dnes také přišla necelá desítka odpůrců demolice, položili zde smuteční věnec se stuhou připomínající rok postavení hotelu jeho zbourání, tedy 1934 a 2016. Podle nich budova k městu patří a jde o jednu z nemnoha zajímavých staveb, které Kralupy mají.

Vedle hotelu Praha, na místě bývalého tržiště a jeho okolí, bude plocha určená k zástavbě, kde vznikne nový blok domů. Pozemky si budou moci zakoupit soukromníci i firmy. Na to pak naváže vznik nové ulice, která povede přes areál bývalého pivovaru. V lokalitě město počítá s opravou chodníků i silnic, další zelení a novým městským mobiliářem jako jsou lavičky a podobně.

Město chystá i přestavbu pivovaru, který je jednou z posledních industriálních budov ve městě. Vzniknout by zde mělo multikulturní a školské centrum. O finální podobě budou ještě rozhodovat zastupitelé. Nyní probíhá průzkum budovy, po jeho dokončení město odhadne náklady na projekt.

V centru města nedávno začala oprava prostranství u kostela nedaleko radnice za celkem 12 milionů korun.

Podle ministryně pro místní rozvoj Karly Šlechtové (za ANO), která se dnešního zahájení demolice zúčastnila, může ministerstvo ročně obcím rozdělit na demolice zchátralých a vybydlených objektů 100 milionů korun. "Poptávka v celé České republice je zhruba ve výši dvou až tří miliard korun," uvedla Šlechtová, která stále vyjednává o navýšení peněz pro její resort na příští rok o přibližně dvě miliardy korun na národní dotace. Ministerstvo bude příští rok rozdělovat minimálně 24 miliard korun.

Pokud se Šlechtové podaří získat další peníze, měly by také směřovat do programu na opravu místních komunikací v obcích do 3000 obyvatel, v něm ministerstvo rozdělilo 200 milionů korun. Poptávka žadatelů ale byla minimálně po trojnásobné částce.

(čtk)