ARCHITEKTURA BYDLENÍ DESIGN

Reality na dlani

Stavba bytů v jižních Čechách stoupá

02.09.2016

České Budějovice 2. září - V prvních šesti měsících letošního roku byla v Jihočeském kraji zahájena výstavba 860 bytů, podle statistiků jde o meziroční nárůst o více než 42 procent. ČTK to řekl Michal Kolísek z Krajské správy Českého statistického úřadu v Českých Budějovicích. Většinou se staví rodinné domy.

"Letos se v Jihočeském kraji začalo stavět o 255 bytů více. Vyšší meziroční nárůst zahájené výstavby zaznamenaly pouze v Královéhradeckém a Plzeňském kraji. V Královéhradeckém kraji to bylo o 73,5 procenta více, v Plzeňském téměř o 70 procent," uvedl Kolísek. Naopak meziroční pokles o 28 procent v počtu staveb zahájených bytů byl statisticky evidován v Olomouckém kraji, o více než o dvě třetiny klesly podle statistiků počty v Praze.

Letošní zahájená výstavba 860 bytů v Jihočeském kraji představovala v celostátním měřítku necelých sedm procent ze staveb tohoto typu. Výstavba se podle Kolíska meziročně zvýšila ve všech okresech. "Nejvíce v okrese Jindřichův Hradec, o více než 200 procent. Na celkovém počtu staveb zahájených bytů v kraji se podílel zejména okres České Budějovice, kde byla zahájena téměř třetina bytové výstavby kraje," uvedl Kolísek.

V celém Jihočeském kraji připadalo 70 procent ze zahájené výstavby na byty v rodinných domech, ve všech okresech kraje neklesl podíl těchto bytů pod 50 procent. "Výjimkou byly okresy Jindřichův Hradec, kde bylo zahájeno více než 42 procent staveb bytů v nebytových budovách. Výstavba bytů v bytových domech byla zahájena v prvním čtvrtletí pouze na Písecku a ve druhém čtvrtletí pouze na Českokrumlovsku," uvedl Kolísek.

Narůstající trend výstavby oproti minulému roku demonstruje i to, že v prvním pololetí roku 2016 bylo v Jihočeském kraji dokončeno 611 bytů, což je o pět procent méně než za stejné období roku 2015. Představuje to pět procent všech letos dokončených bytů v Česku.

Podle ředitele českobudějovické realitní kanceláře firmy Re-Max AB Normal Miroslava Hodiny developeři oprášili své projekty z let 2007 a 2008. O byty je navíc velký zájem a je jich málo. "Tento stav je způsobený nízkými úrokovými sazbami, chutí lidí investovat. Developeři se nebojí stavět," uvedl Hodina.

(čtk)