ARCHITEKTURA BYDLENÍ DESIGN

Reality na dlani

Sportovní gymnázium Plzeň je v novém

01.09.2016

Plzeň 1. září - V nových prostorách zahájili dnes školní rok studenti jediného sportovního gymnázia v Plzeňském kraji. Škola, mezi jejíž absolventy patří brankář Petr Čech, fotbalista Vladimír Darida, střelkyně Kateřina Emmons, tenistka Andrea Hlaváčková či běžec na lyžích Martin Jakš, se o prázdninách přestěhovala z městem vlastněné budovy v Táborské ulici do areálu elektrotechnického učiliště ve Vejprnické ulici. Do úprav prostor školy a do nových sportovišť, která by měla být dokončena do konce října, investoval kraj jako zřizovatel gymnázia postupně 151 milionů korun. ČTK to dnes řekl hejtman Václav Šlajs (ČSSD).

Sportovní gymnázium nabízí čtyřleté i osmileté studium. Kromě zaměření na všechny druhy sportu se některé obory věnují přípravě na atletiku, judo, sportovní střelbu, plavání, tenis či volejbal. Na škole studuje kolem 500 žáků v 16 třídách. Do prvních ročníků letos nastoupilo 94 žáků, řekla ředitelka školy Milena Majerová. Zatím mají hotové prostory pro studium, sportoviště se dokončí v dohledné době. Stavbu zdržela výběrová řízení, řekl Šlajs. "Sportoviště zatím hotová nejsou, mám slíbeno, že sportovní halu budu přebírat 30. října," dodala ředitelka.

Na střední školu vzpomíná velmi rád i judista Lukáš Krpálek, zlatý medailista z letních olympijských her v Riu, který školní rok v gymnáziu zahájil. "Jsem hrozně moc rád, že sportovní gymnázia jsou, protože vím, že sportovci, kteří by se chtěli věnovat sportu, by na normálním gymnáziu třeba neuspěli - i co se týče docházky a tolerance, když třeba jedou na nějaké závody," řekl Krpálek ČTK. Na sportovní gymnázium sám chtěl, nakonec se vyučil truhlářem a dodělal si maturitu.

Kraj se podle Šlajse rozhodl přemístit gymnázium kvůli zkvalitnění výuky, a to zejména na lepších sportovištích. V areálu, který patří kraji, může hejtmanství lépe investovat. Do modernizace, rekonstrukce a vybavení tříd a odborných učeben dal kraj 33,9 milionu korun, na 10,8 milionu korun přijde venkovní hřiště na tenis, volejbal a jedno multifunkční hřiště. Postavení víceúčelové sportovní haly stojí 91,2 milionu korun, dalších téměř šest milionů korun stálo opravení a vybavení internátu, který mohou využívat mimoplzeňští studenti. Na víc než devět milionů přišlo také nutné přeložení inženýrských sítí. Kromě toho je v blízkosti školy nedávno postavený městský atletický stadion.

Střední školy, které zřizuje Plzeňský kraj, přijaly pro tento školní rok 4366 žáků, což je přibližně o 180 žáků méně než v loňském roce, řekla ČTK mluvčí krajského úřadu Alena Marešová.

(čtk)