ARCHITEKTURA BYDLENÍ DESIGN

Reality na dlani

Požár mrakodrapu v Abú Zabí si vyžádal 13 zraněných

30.08.2016

Abú Zabí 30. srpna - Požár rozestavěného mrakodrapu v Abú Zabí si dnes vyžádal 13 zraněných. Informovala o tom agentura Reuters. Kvůli požáru osmadvacetipatrové komerční budovy, jejíž stavba byla těsně před dokončením, byl preventivně evakuován blízký hotel. Příčina požáru v metropoli Spojených arabských emirátů (SAE) se vyšetřuje.

Z třinácti zraněných je deset hasičů, kteří se nadýchali kouře, uvedl šéf místní civilní obrany. I ostatní zranění jsou z řad příslušníků civilní obrany. Několik stovek dělníků, kteří na výstavbě budovy pracovali, bylo evakuováno při příjezdu prvních hasičů. Tehdy už se podle svědků valil z výšky kolem dvacátého patra černý hustý dým.

V posledních měsících zachvátil požár několik mrakodrapů v SAE, kde se jejich výstavba rychle rozrůstá. Tento měsíc zničily plameny část vícepatrové budovy ve výstavbě v centru Dubaje. V červenci vzplála v Dubaji obytná 75patrová budova Sulafa Tower. Loni na Silvestra v tomto největším městě SAE propukl požár v jednom z hotelů a v únoru 2015 museli hasiči likvidovat požár obytného komplexu o 79 patrech.

Podle místních úřadů nese část viny hořlavé dekorační obložení budov. Úřady Spojených arabských emirátů vydaly v roce 2013 nový stavební zákon, podle něhož musí být veškeré obklady ve výši nad 15 metrů z nehořlavého materiálu. Na starší budovy se ale nařízení nevztahuje.

(čtk)