ARCHITEKTURA BYDLENÍ DESIGN

Reality na dlani

Nymburk chystá další etapu oprav kaple Nepomuckého

30.08.2016

Nymburk 30. srpna - Na konci letošního roku začne další etapa oprav nymburské kaple sv. Jana Nepomuckého. V plánu je odvodnění a statické zajištění. V budoucnu má být v kapli multifunkční kulturní sál. ČTK o tom informoval mluvčí nymburské radnice Petr Černohous.

Město už do oprav investovalo přes sedm milionů korun, letos v rozpočtu vyčlenilo přes čtyři miliony korun. Za ně bude odvlhčeno zdivo základů a spodní části stavby, porušená místa budou staticky zajištěna. V plánu jsou i úpravy okolního terénu a s tím spojené odvodnění stavby do dešťové kanalizace.

"Město pracuje na tom, aby se kaple sv. Jana Nepomuckého stala důstojným kulturním objektem a hlavně součástí běžného městského života," uvedl starosta Nymburka Tomáš Mach (ČSSD). Náklady na dokončení opravy a stavebních úprav jsou odhadnuté na více než 20 milionů korun. V kapli by se pak měly konat komorní koncerty, výstavy a v plánu je i propojení s vedlejší budovou Hálkova městského divadla.

Náklady město podle mluvčího není schopné zaplatit najednou, proto jsou práce rozdělené do etap. Práce začaly v roce 2012 opravou střechy včetně historického krovu, následovala oprava stěn a kleneb.

Gotická kaple je poslední dochovanou stavbou po dominikánském klášteře, který byl zrušen na konci 18. století. Kromě architektonické hodnoty je zajímavá i akustikou.

(čtk)