ARCHITEKTURA BYDLENÍ DESIGN

Reality na dlani

Zlínská univerzita dokončuje opravu několika svých objektů

30.08.2016

Zlín 30. srpna - Zlínská Univerzita Tomáše Bati (UTB) dokončuje několik stavebních úprav svých objektů. Největší akcí byla výměna oken a odstranění desek obsahujících azbest v budově v Mostní ulici za 40 milionů korun bez DPH, řekl dnes ČTK zástupce univerzity Jan Malý. Pokročila také výstavba Vzdělávacího komplexu, který vzniká ve Štefánikově ulici. Objekt navrhla architektka Eva Jiřičná.

V budově v Mostní ulici sídlí Fakulta managementu a ekonomiky, univerzita tam nechala vyměnit okna, prosklené dveře a vrata. "Cena zahrnuje i odbornou demontáž a likvidaci cementovláknitých desek obsahujících azbest, které byly použity při výstavbě budovy," uvedl Malý.

UTB také rekonstruovala za čtyři miliony korun chodbu v prvním nadzemním podlaží a schodiště na vysokoškolských kolejích v Antonínově ulici, je tam také nová recepce. V objektu UTB na Jižních Svazích se za necelých sedm milionů korun rozšířil systém chlazení.

Univerzita začala v prosinci se stavbou Vzdělávacího komplexu v centru Zlína, v těsném sousedství kongresového a univerzitního centra. Vzdělávací komplex za 415 milionů korun bez DPH bude sloužit Fakultě humanitních studií, která je nyní rozmístěna ve více budovách. Komplex budou tvořit dvě budovy o šesti nadzemních podlažích, spojené budou středovou částí s velkým přednáškovým sálem. Nyní jsou postavena tři patra obou budov, začíná stavba atria. "Termín dokončení je v prosinci 2017, v současné době je stavba v mírném předstihu," uvedl Malý. Posluchárny, seminární místnosti a pracovny budou sloužit až pro 4000 studentů a 150 pedagogů.

V nadcházejícím akademickém roce by mělo UTB navštěvovat asi 10.000 studentů, zhruba stejný počet jako v uplynulém roce. "Zápisy do prvních ročníků stále probíhají, na některé fakulty je ještě možné podávat i přihlášky. Například na Fakultě logistiky a krizového řízení je uzávěrka přihlášek pro navazující magisterské a druhé kolo bakalářského studia až 11. září. Předpokládáme, že celkem k bakalářskému studiu nastoupí přes 3200 nových posluchačů a k navazujícímu magisterskému asi 1940 posluchačů," uvedl Malý, podle kterého je tradičně nejvyšší zájem o studium ekonomických, humanitních a uměleckých oborů. "Fakulty, které vyučují tyto obory, mají kapacitu naplněnou a přijímací řízení jsou na nich uzavřena. Druhá kola přijímacích řízení probíhají na fakultách s technickým zaměřením, o které je menší zájem," řekl Malý.

(čtk)