ARCHITEKTURA BYDLENÍ DESIGN

Reality na dlani

Hrad Vízmburk by se mohl dočkat nového zastřešení

30.08.2016

Vízmburk (Trutnovsko) 30. srpna - Hrad Vízmburk na Trutnovsku by se mohl dočkat nového zastřešení. Sdružení pro Vízmburk podalo žádost o evropskou dotaci ve výši 16 milionů korun. ČTK to řekl místopředseda sdružení Jaroslav Balcar. Hrad ze 13. století, který byl stovky let ukrytý pod vrstvou hlíny, objevil v roce 1972 archeolog Antonín Hejna.

"Projekt na nové zastřešení je připravený, o tom zda dotaci získáme, by mělo být rozhodnuto v prosinci," řekl Balcar. Sdružení v případě získání evropských peněz chce vybudovat nové zastřešení hradních zdí, vytvořit expozice v některých místnostech či zpřístupnit hradní věž, na které by měla být i vyhlídka.

Stavební práce jsou naplánované na dva roky. Sdružení věří, že by hrad i během výstavby mohl být alespoň částečně přístupný veřejnosti. Archeologové na průzkumu hradu pracovali do roku 1984, poté byl hrad přístupný pouze na vlastní nebezpečí. Po zajištění zdí byl před několika lety hrad zpřístupněný a sdružení pokračuje v opravách hradu. Například v roce 2013 se podařilo zastřešit západní křídlo objektu.

Sdružení také na památce pořádá různé akce, například v sobotu 3. září se uskuteční Vízmburské slavnosti, během kterých zazní na hradě středověká hudba či vystoupí šermíři. V havlovickém muzeu si zájemci dopoledne připomenou 30. výročí od úmrtí Antonína Hejny.

(čtk)