ARCHITEKTURA BYDLENÍ DESIGN

Reality na dlani

Opuštěný hotel Strojař už patří Přerovu

29.08.2016

Přerov 29. srpna - Opuštěný devítipodlažní hotel Strojař stojící nedaleko centra Přerova je již ve vlastnictví města. Radnice jej odkoupila od ministerstva obrany, zaplatila za něj 40,5 milionu korun. Dalších 1,6 milionu bude město stát daň za převod nemovitosti. Hotel s kapacitou 369 lůžek, který na konci roku 2013 opustili vojáci, chtělo město získat proto, aby zabránilo vzniku další sociální ubytovny. Využití pro něj však zatím nemá. Podle zástupců radnice bude jeho rekonstrukce stát další desítky milionů korun.

"Platba za Strojař proběhla 20. června - a následně byl ministerstvem obrany podán návrh na vklad do katastru nemovitostí. Od července je vlastníkem město Přerov. Částka 40,5 milionu korun byla hrazena najednou," řekla dnes ČTK mluvčí radnice Lenka Chalupová.

Převedení objektu dnes ČTK potvrdili také zástupci ministerstva obrany. "Prodej hotelu Strojař byl v minulých měsících dokončen, fyzicky byl objekt zástupcům města Přerov předán dne 30. června 2016. Město Přerov také v jediné splátce uhradilo ministerstvu obrany kupní cenu ve výši 40,5 milionu korun," řekl dnes ČTK mluvčí ministerstva Vladimír Lukovský. Podotkl, že město musí podle smlouvy také uhradit finančnímu úřadu daň z převodu nemovitosti, která činí čtyři procenta z kupní ceny.

Využití objektu zatím radnice nemá. Na svých stránkách www.prerov.eudnes uvedla, že zřídí projektový tým, který se bude zabývat využitím hotelu Strojař. "V čele této skupiny stojí radní Petr Vrána. Tým by měl do konce roku předložit zastupitelům harmonogram postupu, účel využití a přemýšlet o možnostech financování oprav," uvedl primátor Vladimír Puchalský (Společně pro Přerov).

Již dříve padaly návrhy přeměnit hotel na sociální bydlení či sídlo magistrátu, zazněl také návrh objekt zcela zbourat. Konečné stanovisko ale zatím nepadlo. Vedení města počítá s tím, že úprava Strojaře přijde na desítky milionů korun. "V případě přebudování na byty by to mohlo být zhruba 120 milionů, v případě přestavby na kanceláře by se částka mohla vyšplhat až na 200 milionů korun," stojí na stránkách města.

Hotel Strojař v ulici Velká Dlážka, který opustili vojáci na konci roku 2013, nabízelo ministerstvo k prodeji od ledna 2014. Původně za něj armáda požadovala 62 milionů korun, cena se pak postupně snižovala. Město se objekt původně snažilo získat bezúplatně, což se nakonec nepovedlo. Poté, co se v posledním kole výběrového řízení ozvali ministerstvu dva zájemci, rozhodlo se město budovu koupit. Důvodem byla právě obava, aby z něj nevznikla další sociální ubytovna. Ve městě jich jsou už dvě desítky.

(čtk)