ARCHITEKTURA BYDLENÍ DESIGN

Reality na dlani

Plzeň rozdělí velké městské byty

28.08.2016

Plzeň 28. srpna - Plzeň rozdělí desítky velkých městských bytů v širším centru města na malé byty, jež nabídne jako dostupné sociální bydlení pro seniory, samoživitele s dětmi či mladé lidi, kteří přicházejí do života z dětských domovů nebo z pěstounské péče. Volných bytů nad 90 metrů čtverečných, o které nemá nikdo zájem, má město nyní kolem 50. Náklady na přebudování jednoho velkého bytu na dva až tři samostatné menší byty jsou kolem milionu korun. Město požádá o dotaci z Integrovaného regionálního operačního programu (IROP), která může pokrýt až 90 procent nákladů na sociální bydlení. ČTK to řekl městský radní David Šlouf (ODS).

Ještě před dvěma roky mělo město kolem stovky velkých městských bytů v domech, které si chtělo nechat ve vlastnictví. O pronájem i stometrových bytů ale nebyl mezi lidmi zájem. "Podařilo se nám některé opravit, pronajmout, některé město poskytlo sociálním organizacím pro jejich klienty. Dostali jsme se do stavu, kdy máme asi 66 těchto volných bytů, z toho u dalších 11 se připravují smlouvy," řekl Šlouf.

Padesát zbývajících velkých bytů chce město se získanou dotací upravit a rozdělit vždy na dva až tři menší. Nabídne je pak žadatelům, kteří zapadají do městské koncepce sociálního a dostupného bydlení. Každý z přestavených malých bytů bude mít vlastní kuchyň, sociální zařízení, samostatný vchod i vytápění. Pokud radnice získá dotaci, už příští rok by chtěla rozdělit a přestavět prvních deset až 15 velkých bytů na 20 až 30 menších, dodal Šlouf.

(čtk)