ARCHITEKTURA BYDLENÍ DESIGN

Reality na dlani

Nejvhodnější místo pro budovu magistrátu je Na Knížecí

26.08.2016

Praha 26. srpna - Nejvhodnější lokalitou pro vybudování nového sídla pražského magistrátu je pozemek na Knížecí v Praze 5 na místě nynějšího autobusového terminálu. Vyplývá to z analýzy posouzení lokalit pro nové umístění magistrátu, kterou dnes schválili pražští radní. Zda bude město novou radnici stavět, ale zatím není rozhodnuto. Analýzu si Praha nechala vypracovat s ohledem na konec nájmu Škodova paláce v roce 2028. Autorem analýzy je Institut plánování a rozvoje (IPR).

Odborníci hodnotili několik lokalit, u kterých lze uvažovat o umístění nové radnice. Na základě tohoto hodnocení vyšla příznivost pro umístění magistrátu v tomto pořadí: Na Knížecí, Florenc, Elektrické podniky a Palác Kultury (nyní Kongresové centrum Praha), píše se v analýze.

V případě Florence a Elektrických podniků v Holešovicích je největší překážkou pro stavbu nedostatečná podlažní plocha budov. Budovu Kongresového centra IPR vyřadil mimo jiné proto, že by bylo nutné provést nákladnou a rozsáhlou rekonstrukci, při které by budova byla předělána na administrativní prostory.

"Jako nejvýhodnější se tedy jeví lokalita Na Knížecí, která velmi dobře splňuje zadané podmínky... Veřejná budova na tomto místě by rovněž mohla spoluutvářet kvalitní veřejné prostranství a přispět k vytvoření nové identity městské čtvrti," píše se v analýze.

Případná výstavba magistrátu Na Knížecí by tak "šla ruku v ruce" s rozsáhlým developerským záměrem firmy Sekyra Group, která chce na místě smíchovského nákladového nádraží vytvořit nové centrum Smíchova. Na ploše kolem 210.000 metrů čtverečních vzniknou kancelářské, obchodní a rezidenční budovy, několik veřejných náměstí a školy. Nynější autobusové nádraží by se mělo v budoucnu posunout směrem ke Smíchovskému nádraží.

Pražští úředníci nyní sídlí na několika místech. Velká část jich je ve Škodově paláci v Jungmannově ulici. Tato budova však nepatří městu, to ji má pouze pronajatu do roku 2028. Město v minulosti kvůli údajně předraženému nájemnému podalo na majitele, firmu Copa Retail, dvě žaloby, u soudu ale neuspělo.

(čtk)