ARCHITEKTURA BYDLENÍ DESIGN

Reality na dlani

U Eiffelovky vyrostl velký ruský pravoslavný chrám

25.08.2016

Paříž 25. srpna - V centru Paříže se ve středu dostavěl velký pravoslavný chrám, o který před lety požádala Francii ruská církev a Kreml. Slavnostní otevření chrámu vysokého 37 metrů s pěti pozlacenými kopulemi se plánuje v polovině října, uvedla francouzská média. Projekt financovala Moskva.

O výstavbu chrámu požádala při návštěvě francouzské metropole na podzim roku 2007 tehdejší hlava ruské pravoslavné církve patriarcha Alexis II. a žádost podpořil i ruský prezident Vladimir Putin. Levicový starosta Paříže Bertrand Delanoë to tehdy odmítl s tím, že by to narušilo vzhled metropole. Tehdejší pravicový prezident Nicolas Sarkozy ale žádost podpořil.

Francouzské úřady umožnily, aby ruský stát v roce 2010 koupil za 70 milionů eur (1,9 miliardy Kč) pozemek o rozloze 4000 metrů čtverečních v blízkosti Eiffelovy věže v místě, které je jinak podle médií chráněné striktními pravidly, jež platí pro architekturu a památky města nad Seinou. Kromě chrámu bude mít nově vybudované "duchovní a kulturní centrum ruské pravoslavné víry" také dvojjazyčnou školu a faru a nabízet kulturní služby od ruské ambasády v Paříži.

(čtk)