ARCHITEKTURA BYDLENÍ DESIGN

Reality na dlani

V Olomouci se sesula štítová zeď z opravovaného domu

24.08.2016

Olomouc 24. srpna - Z rekonstruovaného domu v centru Olomouce se dnes odpoledne sesula část štítové zdi na chodník. Záchranáři ošetřili dva zraněné, kteří byli v domě. Lehce zraněna byla také žena, která šla v době pádu zdiva po chodníku. Policie Pekařskou ulici uzavřela a v této části města byl zastaven provoz tramvají. Na místo míří statik.

Pád štítové zdi byl záchranářům nahlášen krátce po 14:00. "V tuto chvíli evidujeme dvě zraněné osoby. U jedné z nich máme podezření na zlomeninu nohy," řekl novinářům mluvčí hasičů a záchranné služby Zdeněk Hošák. Sutiny spadly na chodník a lehce také zranily ženu, která po něm šla s manželem a malým dítětem. "Pří pádu se lekla a provádíme preventivní kontrolu," uvedl Hošák. Hasiči nyní kontrolují stav domu, jehož štítová zeď spadla. "Čekáme na příjezd statika," dodal

Primátor Olomouce Antonín Staněk (ČSSD) novinářům řekl, že pád štítové zdi domu v Pekařské ulici zřejmě nesouvisí s provozem tramvají, které touto úzkou ulicí projíždějí. "Spíše jde asi o nějakou chybu při rekonstrukci domu. Tam došlo ke zhroucení celého stropu, takže je to spíš záležitost rekonstrukční," míní Staněk.

Velké štěstí měla rodina s miminem, která šla po chodníku a sutiny spadly kousek za ní. "Slyšeli jsme hluk a velkou ránu. Začali jsme utíkat. Já jsem dostal malým úlomkem do hlavy a manželka do nohy a do zad. Na noze ji to škráblo, jinak se nic nestalo. Malou manželka nesla v náručí. Spala a nic se jí nestalo," řekl Vlastimil Vohánka. "Kdybychom šli o něco později, tak asi dopadneme hůř," dodal.

V centru Olomouce nyní místo tramvají jezdí náhradní autobusy. "Tramvajové linky číslo 2, 3, 4 a 6 jsou vedeny odklonem přes třídu Kosmonautů," uvedla mluvčí Dopravního podniku města Olomouce Martina Krčová.

V říjnu 2011 spadla část zdiva nedaleko obchodního domu Prior v ulici 8. května, která je jednou z nejrušnějších tříd města. Pod sutinami zůstala osmasedmdesátiletá žena, zemřela na místě. Zasypala ji část zříceného štítu domu z 19. století. Policie poté kvůli zřícenému štítu obvinila stavebníka z usmrcení z nedbalosti. Stavební podnikatel, který měl podle policistů dohlížet na opravu fasády, se původně zodpovídal z toho, že při opravě domu dva roky před tragédií neměl odbornou kvalifikaci a neodhalil tehdy vychýlení zdi. Žalobce nakonec jeho stíhání zrušil s tím, že je nedůvodné. Příčinná souvislost mezi pádem římsy a jeho činností na té stavbě se podle něj neprokázala.

O rok později se o pár metrů dál zřítilo na chodník několik tun zdiva z narušené atiky polikliniky Spea. Nikdo nebyl zraněn. Posudky v tomto případě neprokázaly, že by byla zanedbána údržba budovy či spáchán trestný čin. Policie případ odložila.

(čtk)