ARCHITEKTURA BYDLENÍ DESIGN

Reality na dlani

Katarský fond koupil podíl v Empire State Building

24.08.2016

Dauhá 24. srpna - Katarský státní investiční fond koupil téměř desetinový podíl ve společnosti, která vlastní věhlasný newyorský mrakodrap Empire State Building. Realitní firma Empire State Realty Trust (ESRT), která budovu v New Yorku spravuje, dnes uvedla, že fond Qatar Investment Authority (QIA) v ní koupil za 622 milionů USD (14,9 miliardy Kč) podíl 9,9 procenta.

Katarský fond v USA vlastní rovněž více než desetiprocentní podíl v luxusním klenotnictví Tiffany. Letos v březnu prodal fond své akcie v americkém filmovém studiu Miramax katarské mediální skupině beIN, uvedla agentura AP.

ESRT má ve svém portfoliu dalších 18 nemovitostí, proslulý mrakodrap ale patří k nejdůležitějším. Loni měl na celkových příjmech firmy podíl 30 procent, upozornil list The Wall Street Journal. S akciemi ESRT se od roku 2013 obchoduje na burze.

Mrakodrap Empire State Building byl otevřen v roce 1931 v době Velké hospodářské krize. Je vysoký 381 metrů a má 102 podlaží. O titul nejvyšší budovy světa ho v roce 1972 připravily dvě věže newyorského Světového obchodního centra (WTC), které ale byly zničeny při teroristickém útoku ze září 2001. V současné době je nejvyšší budovou světa Burdž Chalífa v Dubaji, která měří 828 metrů.

(čtk)