ARCHITEKTURA BYDLENÍ DESIGN

Reality na dlani

Vyhořelý Libušín je již z většiny zbouraný a rozebraný

24.08.2016

Rožnov p. R. (Vsetínsko) 24. srpna - Vyhořelá chata Libušín na Pustevnách v Beskydech je již z většiny zbouraná a rozebraná. Práce na obnově památky, kterou předloni zničil požár, začaly v červenci. Objekt byl postaven v roce 1899 podle návrhu architekta Dušana Jurkoviče, vědecká rekonstrukce by měla být hotová do tří let. Asi 80 procent torza Libušína je nyní již pryč, řekl dnes ČTK stavbyvedoucí Viktor Prudík.

"Začali jsme opatrnými bouracími pracemi, některé části jsme rozebírali, každý zbylý trámek se očišťoval a označoval," uvedl Prudík. Při rekonstrukci by mělo být použito co nejvíce původních částí, pokud to jejich stav dovolí. Podle Prudíka se však zatím ukázalo například to, že některé části jsou napadené dřevokaznými houbami a hmyzem více, než se předpokládalo. Zachraňují se také torza omítek se sgrafitovou výzdobou.

Rozebrané jsou již také dva kamenné komíny. "Ten velký, kde se předpokládá epicentrum požáru, začneme rozebírat asi příští týden," uvedl Prudík.

Bourání torza Libušína podle jeho slov vzbuzuje velký zájem lidí, zejména kolemjdoucích turistů. "Stále si to někdo fotí, lidé se zastavují, ptají se. Podle místních má nyní Libušín více pozornosti, než když stál," řekl Prudík.

Po bouracích pracích by se měla upravit platforma objektu, na podzim začne těžba vybraného dřeva, které musí pocházet z určité nadmořské výšky, stromy musí být pokáceny v zimním období. Na jaře příštího roku by pak měla začít samotná stavba repliky.

Památku spravuje Valašské muzeum v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm. Soutěž na obnovu Libušína, který sloužil jako restaurace, vyhrála brněnská firma Archatt. Obnova vyjde na téměř 80 milionů korun.

Kvůli požáru čelí obžalobě z obecného ohrožení z nedbalosti padesátiletý muž z Karvinska. Je podezřelý, že v roce 2007 zanedbal opravu komínových těles. Hrozí mu až osm let vězení.

(čtk)