ARCHITEKTURA BYDLENÍ DESIGN

Reality na dlani

Začalo projektování úprav hráze v Mělníku

22.08.2016

Mělník 22. srpna - Začalo projektování úprav hráze v Mělníku, práce začnou příští rok. Město muselo v posledních měsících dořešit směnu pozemků tak, aby vlastnilo ty, na kterých hráz stojí. Šlo například o pozemky vinařů, kteří v roce 2009 poskytli pozemky pro stavbu hráze. Město jim za to přislíbilo náhradu. "Ta věc je po stránce pozemkové i věcné dokončena," řekl ČTK starosta Mělníka Ctirad Mikeš (Mé město). V případě, že by se město s vlastníky pozemků nedohodlo, mohli by teoreticky jako účastníci řízení úpravu hráze zkomplikovat.

Podle Mikeše je reálné, že plánované navýšení hráze uskuteční Povodí Labe, které je investorem, příští rok. Peníze by nyní měly být připravené u ministerstva zemědělství, rozhodnutí o jejich přidělení na projekt se očekává do konce letošního roku. Přesnou částku určí projekt, půjde zřejmě o desítky milionů korun. Je vydáno územní rozhodnutí, dokumentace by měla být hotová do konce října.

Hráz čeká na několika místech zvýšení o desítky centimetrů, například v městské části Vehlovice. Zvýšena budou i vrata do přístavu. Povodí zvýší hrazení také u ramene říčky Pšovky a v dalších částech přístavu. Město by tak mělo být chráněno proti aktuální stoleté vodě plus 30 centimetrů. V záplavovém území už také nebudou části Mlazice a Pšovka. K úpravám dochází i proto, že byla zpřísněna kritéria ochrany před takzvanou stoletou vodou. Město zasáhla povodeň v letech 2002 a 2013.

Dosavadní protipovodňová ochrana stála Mělník 550 milionů korun. Při červnové povodni v roce 2013 dal starosta Mělníka pokyn k zatížení tehdy ještě nedokončených bariér. Stavba nebyla zkolaudovaná a město na sebe vzalo všechny důsledky případných škod. Hráz nápor vody vydržela a přispěla tak k menšímu dopadu povodní na město. Povodňové škody byly v roce 2013 v Mělníku 53 milionů korun. Po povodních v roce 2002 škody ve městě činily zhruba 350 milionů korun.

(čtk)