ARCHITEKTURA BYDLENÍ DESIGN

Reality na dlani

Věž brtnického kostela dostane novou báň, starou poničili brouci

18.08.2016

Brtnice (Jihlavsko) 18. srpna - Věž barokního kostela svatého Jakuba Většího v Brtnici dostane novou střechu. Původní krovy poničili brouci tesaříci krovoví, farnosti tím způsobili škodu za dva miliony korun. Přibližně 15 metrů vysokou báň dnes pomocí jeřábu snesla na zem odborná firma. Nové zastřešení bude za šest týdnů, řekl ČTK místní kněz Petr Balát.

Kostelní věž měří 39 metrů. Dělníci nejdříve spustili na zem vrchní část její střechy s lucernou, pak jeřábem sundali i hlavní díl báně. "Odkryje se plech, sundá se bednění a posoudí se zdravotní stav prvků nosné konstrukce," uvedl projektant Stanislav Měrtl.

Dřevěné prvky báně, které nejsou zničeny tesaříkem nebo hnilobou, by podle požadavku památkářů měly být zachovány. Opravená konstrukce báně pak bude místo dosavadního červeně natřeného pozinkovaného plechu pokryta měděnou krytinou. "Což vlastně znamená, že svým nástupcům zajistíme bezproblémovou údržbu na dlouhá léta," řekl Balát.

Kostel má podobu z roku 1784, kdy byl obnoven po požáru. Oprava věžní střechy provedená před lety se prý moc nevydařila. Na problémy upozornil elektrikář, který byl ve věži kvůli hodinám. "Řekl mi, pane faráři, tam se sype bílý prášek," uvedl Balát. Přivolaní odborníci pak konstatovali špatný stav krovů. Ve střeše kostela naštěstí tesaříky nenašli.

Polovinu nákladů na novou střechu věže pokryjí příspěvky od ministerstva kultury a města Brtnice. Od věřících a drobných dárců farnost získala 650.000 korun, sbírky budou pokračovat. "Farníci nabídli i půjčky," řekl Balát. Kostel je podle něj jinak v pořádku. Následně by se farnost chtěla věnovat druhému brtnickému baroknímu kostelu blahoslavené Juliány de Collalto, který je u zámku. "Chtěli bychom zpřístupnit veřejnosti jak jeho věž s vyhlídkou, tak kryptu," řekl farář. Potřebné stavební úpravy budou stát zřejmě stovky tisíc korun.

(čtk)