ARCHITEKTURA BYDLENÍ DESIGN

Reality na dlani

Bytová výstavba v Olomouckém kraji v pololetí klesla o 28 pct.

17.08.2016

Olomouc 17. srpna - Bytová výstavba v Olomouckém kraji v prvním pololetí letošního roku výrazně klesla. Od ledna do června byla v regionu zahájena stavba 521 bytů, což je oproti loňsku o 28 procent méně. Jedná se o druhý nejvýraznější pokles v celém Česku. Vyplývá to z předběžných údajů Českého statistického úřadu (ČSÚ). Loni bytová výstavba v kraji naopak meziročně vzrostla o 40 procent.

Olomoucký kraj v první polovině letošního roku vykázal druhý nejvyšší pokles počtu zahájených staveb bytů v České republice. Výraznější propad bytové výstavby statistici zaznamenali pouze v Praze, kde ve srovnání se stejným obdobím loňského roku firmy začaly stavět o 68 procent méně bytů. V celém Česku počet zahájených staveb bytů v prvním pololetí klesl o 3,4 procenta na 12.488.

Nejvíce bytů se v prvním pololetí v Olomouckém kraji začalo stavět v rodinných domech (345), za kterými následovaly bytové domy (43) a nástavby, přístavby a vestavby k rodinným dům (38) či bytovým domům (26). Ve stavebně upravených nebytových prostorách byla zahájena stavba 29 bytů, v domovech a penzionech pro seniory 19 bytů a v nebytových budovách 21 bytů.

Počet dokončených bytů od ledna do června v kraji díky rychlému tempu bytové výstavby v roce 2015 naopak meziročně vzrostl o třetinu na 651. Více než polovina dokončených bytů připadla na rodinné domy a třetina na bytové domy.

Loni totiž Olomoucký kraj vykázal nejrychlejší tempo růstu bytové výstavby v České republice. V regionu byla zahájena stavba 1468 bytů, což bylo takřka o 40 procent více než v roce 2014. V celé republice se počet zahájených bytů loni meziročně zvýšil o osm procent na 26.378. Přestože ale v Olomouckém kraji bytová výstavba rostla nejrychleji, z pohledu počtu zahájených bytů mu připadla mezi kraji až šestá příčka.

Nabídka nových bytů se výrazně zvýšila například v Olomouci, kde developerské společnosti staví několik projektů. Podle realitních makléřů přibývá lidí, kteří investují do bytů, a pak je pronajímají například studentům. Loni v Olomouci finišovala stavba atypického bytového domu na sídlišti Nové Sady a nové byty nabídne i dům v Litovelské ulici. Šest desítek nových bytů by mělo být ve dvou domech, které jsou součástí projektu Holandská čtvrť. Kolaudovány mají být letos.

Nový impuls dá bytové výstavbě v Olomouckém kraji plán společnosti Sochorova stavební, která na místě bývalých kasáren v centru Olomouce plánuje postavit více než 300 bytů. Developerská společnosti JTH Holding chce zase v areálu bývalého vojenského opravárenského podniku Na Šibeníku v Olomouci postavit domy se 190 byty. Součástí projektu je menší nákupní centrum a administrativní budovy.

(čtk)