ARCHITEKTURA BYDLENÍ DESIGN

Reality na dlani

Investoři kupují po letech nezájmu starší průmyslové areály

17.08.2016

Horaždovice (Klatovsko) 17. srpna - Velký rozvoj realitního trhu zaznamenávají výrobní a skladové areály, o které ještě před pěti lety nebyl mezi investory žádný zájem. Poptávka po nich stoupá hlavně na severu a západě Čech. Tedy všude tam, kde má tradici strojírenství, slévárenství a výroba stavebních hmot, řekl dnes ČTK Jan Sachr, ředitel firmy Naxos, prodejce komerčních nemovitostí.

"Investoři, mimo jiné i rodinné firmy a živnostníci, hledají stále nové způsoby zhodnocení volných peněz. A proto se nyní zajímají také o areály, u nichž před lety neviděli žádný potenciál," uvedl.

Starší fungující areály o výměře nad 10.000 metrů čtverečních se podle Sachra nemohou rovnat třeba moderním logistickým centrům. "Jsou to ale kompaktní celky na dobrých místech. To je důvodem, proč po nich poptávka roste. Potřebují jen nový nápad, jak je dále využít," řekl.

Naxos má do konce letošního roku v plánu prodat přes deset průmyslových komplexů, například i dva areály v Horažďovicích a v Sušici v Plzeňském kraji s 35 zaměstnanci. "Vyrábí především betonové dlažby i prefabrikáty. Oba areály se prodávají včetně technologického vybavení. Cena se pohybuje v desítkách milionů korun," uvedl Sachr. Díky tomu, že jde o poměrně velké areály, kterých je v lokalitě nedostatek, očekává zájem investorů. Naxos zvolil formu přímého prodeje. "Mohou sloužit nadále svému účelu. Na volných pozemích lze dále postavit výrobní nebo skladové haly, lze tam skladovat sypké hmoty a dřevo," dodal.

Zatímco dříve byl hlavní zájem investorů soustředěný na Prahu, nyní se mezi zajímavé regiony zařazují i severozápadní Čechy. "Při nedávné dražbě výrobně skladového areálu v Málkově na Chomutovsku začínala licitace na 3,2 milionu korunách a cena se vyšplhala až na 15 milionů," uvedl Sachr. Šlo o areál s plochou přes 20.000 metrů čtverečních s výrobní halou. Zájem o průmyslové areály je i ve středních Čechách. Jedním z nich je prostorný areál v Českém Brodě, kde je v halách technologie lakovny.

(čtk)