ARCHITEKTURA BYDLENÍ DESIGN

Reality na dlani

Dobřany se dohodly s katolickou církví na směně sporných pozemků

17.08.2016

Dobřany (Plzeňsko) 17. srpna - Šestitisícové Dobřany se dohodly s katolickou církví na směně sporných pozemků ve městě. Církev na konci loňského roku podala na město žalobu na určení vlastnictví a požadovala navrácení parcel. Šlo například o pozemky pod fotbalovým hřištěm, silnicemi i v centru města, řekl dnes ČTK starosta Martin Sobotka.

"Některé byly titěrné, na některých nám velmi záleží. Po několika kolech vyjednávání jsme se domluvili, že uděláme směnnou smlouvu," uvedl. Podle Sobotky radnice našla jeden pozemek, který by zřejmě církev byla schopna vysoudit a ve stejné výměře při směně zvýhodnila církev zhruba o tři hektary orné půdy tak, aby se zbavila rizika, že bude zpochybněno narovnání. "Povedlo se nám to udělat tak, že obě strany na tom víceméně vydělají, protože si sloučí své pozemky," uvedl. V Dobřanech vlastní často církev, město a stát proužky pozemků vedle sebe.

Církev požádala v dubnu soud o přerušení řízení. "Teď soudu oznámí, že jsme se domluvili a že se žaloba ruší," uvedl Sobotka. Radnice dostala potvrzení, že je směna dohodnutá a schválená a že má město připravit smlouvy, které půjdou do zářijového zastupitelstva.

"Jsme městem, které bohatě dotuje církevní památky na svém území. Máme s církví předjednané také další věci, jako je například převod zvonice u kostela sv. Mikuláše na město, protože bychom ji rádi turisticky využili a zpřístupnili," uvedl Sobotka.

Církev na konci loňského roku rozeslala dopisy řadě obcí spadajících do plzeňské diecéze. Podle zákona o církevních restitucích žádala o vrácení svého historického majetku, který v minulosti převzala města a obce. S některými obcemi se biskupství dohodlo, na jiné podalo žalobu. Církev v některých případech požadovala i parcely, které už jí nepatří nebo už je dříve obci prodala. Desítky pozemků požadovala církev vrátit po Horšovském Týnu, Blovicích, Všerubech a Dýšině. Jednání pokračují, biskupství se snaží hledat mimosoudní řešení.

(čtk)