ARCHITEKTURA BYDLENÍ DESIGN

Reality na dlani

Sokolov spěje k dohodě o koupi vybydlených domů nad kinem

17.08.2016

Sokolov 17. srpna - Město Sokolov směřuje k dohodě o odkupu částečně vybydlených bytových domů nad kinem Alfa. Po dvou letech vyjednávání se město dokázalo shodnout s majitelem nemovitostí na ceně. Pokud vše bude úspěšně pokračovat, odkup asi 200 bytových jednotek by mělo v listopadu schvalovat zastupitelstvo. Alexandr Kendik chtěl původně byty městu prodat za 36 milionů korun, nyní se podařilo částku snížit, řekl dnes novinářům starosta Sokolova Jan Picka (ČSSD).

"Tlačili jsme na to, že cena 36 milionů korun je pro město stále vysoká a brali bychom jako pozitivní gesto ze strany pana Kendika, kdyby došlo k nějakému snížení. A jsem rád, že týden na to od něj přišla pozitivní odpověď. Finální nabídka od pana Kendika je 34 milionů korun," řekl Picka.

Nyní město bude čekat, až majitel nemovitostí odešle nabídku i oficiální cestou. Následně si na bytové domy nechá zpracovat znalecký odhad, aby koupi mohly projednat příslušný odbor i orgány města. Pokud v listopadu zastupitelstvo odkup domů schválí, část jich zřejmě bude zrekonstruována a část zbourána. "Nejvíc vybydlené domy nejspíš s pomocí dotací necháme zbourat, u kina Alfa by je mohlo nahradit například potřebné parkoviště. Ty zrekonstruované bude spravovat Sokolovská bytová a mohou sloužit k bydlení," uvedl místostarosta Karel Jakobec (ODS).

Libereckému podnikateli Alexandru Kendikovi prodal Sokolov domy v dříve problémové lokalitě v roce 2001 za deset milionů korun. Byty obývala převážně romská komunita a velká část obyvatel dlužila na nájemném. Majitel tyto problémy částečně vyřešil a některé z domů nechal také zrekonstruovat. "Jsem přesvědčen, že hodnota zrekonstruovaných bytů při odhadu zřejmě i převýší nabídku kupní ceny. Do domů se skutečně investovalo," doplnil Jakobec.

Podnikatel se ale kvůli zdravotním problémům o sokolovské byty přestal starat, o jejich prodeji jedná s městem poslední tři roky.

(čtk)