ARCHITEKTURA BYDLENÍ DESIGN

Reality na dlani

Výstavba bytů v hradeckém kraji je nejvyšší od roku 2013

14.08.2016

Hradec Králové 14. srpna - Výstavba bytů v Královéhradeckém kraji v letošním prvním pololetí meziročně vzrostla o 73 procent a počtem 687 zahájených bytů byla nejvyšší za poslední čtyři roky. Loni do konce června investoři zahájili stavbu jen 396 bytů. Nynější růst přišel po třech letech trvalého poklesu. Vyplývá to z údajů zveřejněných Českým statistickým úřadem (ČSÚ). V celé ČR počet zahájených staveb bytů do konce června klesl o tři procenta na 12.488.

Nejčastěji investoři v hradeckém kraji letos zatím zahajovali stavby rodinných domů, jejichž počet vzrostl o 37 procent na 327. Výrazné zvýšení nastalo u bytových domů, a to o 89 procent na 100 bytů. V domovech či penzionech pro seniory v prvním čtvrtletí začala stavba 37 bytů, loni jich bylo devět.

K největším bytovým projektům v kraji patří v Hradci Králové zahájená výstavba nové čtvrti Rezidence Na Plachtě. Postupně by v ní mělo vzniknout až 440 bytů. Ze zahájených prvních dvou etap s celkem 85 byty jsou všechny prodané, vyplývá z informací ve webu společnosti Rezidence Na Plachtě.

Stavbu bytů chystají i další firmy. Například společnost Stako v Hradci Králové připravuje ve čtvrti Farářství na pozemcích o rozloze téměř tří hektarů výstavbu 200 bytů v 11 viladomech. Prodej bytů v prvních domech by firma chtěla zahájit letos na podzim.

Počet dokončených bytů v hradeckém kraji v prvním pololetí meziročně klesl. Stavbaři do konce června dokončili 439 bytů proti 485 loni. Výsledky počtu dokončovaných bytů s jistým zpožděním jednoho až dvou let přibližně kopírují čísla zahajovaných staveb bytů. V celé ČR bylo za leden až červen dokončeno 12.254 bytů, meziročně o čtyři procenta více.

(čtk)