ARCHITEKTURA BYDLENÍ DESIGN

Reality na dlani

IPR dostal za úkol zmapovat, kam by mohla Praha umístit epopej

16.08.2016

Praha 16. srpna - Institut plánování a rozvoje (IPR) dostal za úkol připravit analýzu míst, kam by mohla Praha trvale umístit Slovanskou epopej Alfonse Muchy. Úkolem dnes IPR pověřili pražští radní. Ve hře je nová budova, ale i návrat na Moravu. Primátorka Adriana Krnáčová se dnes večer kvůli umístění rozměrných pláten sejde s brněnským primátorem Petrem Vokřálem (oba ANO). Umístění do nové budovy navrhují i městské části.

"Cílem je připravit souhrnný přehled možných lokalit pro pavilon Slovanské epopeje, zdokumentovat a vyhodnotit již existující návrhy a projekty a dále doporučit městu nejvhodnější varianty pro umístění pavilonu, tak aby došlo v co nejkratší době k naplnění závazku který Praha k dědictví Alfonse Muchy má," píše se v dokumentu, který radní projednali.

Mucha plátna Praze věnoval pod podmínkou, že pro ně vybuduje důstojnou výstavní síň. To se ovšem nestalo. Epopej byla roky vystavena na zámku v Moravském Krumlově, odkud ji Praha v roce 2012 za velké mediální pozornosti a přes protesty místních přestěhovala.

Podle Krnáčové by se tam mohly obrazy i vrátit, pokud by pro ni město vytvořilo vhodné podmínky. Podle vyjádření moravskokrumlovského starosty Tomáše Třetiny (TOP 09) prostory na zámku podmínky Národního památkového ústavu splňují. "Bylo by možné epopej zapůjčovat za určitých podmínek i do dalších měst. Ostatně pro to byla vytvořena," řekla ČTK Krnáčová.

Mezi posuzovanými lokalitami podle ní budou i vrch Vítkov a místo po někdejší budově takzvaných Eliščiných lázní. Obě místa navrhují příslušné městské části. Už dříve primátorka uvedla, že by v metropoli mohla vyrůst nová galerie.

Epopej je nyní provizorně umístěna ve Veletržním paláci, kde bude k vidění do konce letošního roku. Poté se vydá na turné po Asii, což ovšem někteří odborníci i malířův příbuzný John Mucha kritizují. Kdy se dílo vrátí do Česka, zatím není jasné.

Cyklus pláten zachycujících slovanskou mytologii je zařazen na seznam kulturních památek.

(čtk)