ARCHITEKTURA BYDLENÍ DESIGN

Reality na dlani

Na jihu Moravy v pololetí úřady vydaly méně stavebních povolení

15.08.2016

Brno 15. srpna - Stavební úřady na jihu Moravy vydaly v prvním pololetí o 17 procent méně stavebních povolení než loni, celkem jich bylo 4523. Předpokládaná hodnota letos povolených staveb se naopak zvýšila o 18 procent na 13,1 miliardy korun. Vyplývá to z informací, které dnes na svém webu zveřejnila brněnská pobočka Českého statistického úřadu (ČSÚ).

Pokles počtu vydaných stavebních povolení statistici zaznamenali jen ve třech krajích, kromě Jihomoravského ještě ve Středočeském a Olomouckém. "Mezi okresy Jihomoravského kraje byl zaznamenán nejvyšší nárůst v okrese Hodonín, o 33 procent. Naopak v okresech Blansko, Brno-venkov, Břeclav a Znojmo se počet stavebních povolení v porovnání s prvním pololetím roku 2015 snížil," uvedla Martina Nováková z ČSÚ.

V regionu se chystají stavby za 13 miliard korun. Tradičně nejvíce se staví v Brně, kde orientační hodnota povolených staveb dosáhla v pololetí 4,4 miliardy.

Bytová výstavba na jihu Moravy v prním pololetí vzrostla. Stavebníci dokončili 1764 bytů, což je o 196 více než ve stejném období loňského roku. Téměř 70 procent z nich je v okresech Brno-město a Brno-venkov. Roste i počet zahájených staveb. V prvním pololetí bylo zahájeno 1608 staveb nových bytů. Kraj se tímto počtem řadí na druhou příčku mezi regiony. Tento počet bytů představuje 12,9 procenta republikového celku. V porovnání s loňským prvním pololetím vzrostla zahájená výstavba v kraji o jedno procento.

(čtk)