ARCHITEKTURA BYDLENÍ DESIGN

Reality na dlani

Mladoňovice otevřou kapli vzniklou z bývalé trafostanice

09.08.2016

Mladoňovice (Chrudimsko) 9. srpna - Mladoňovice na Chrudimsku dokončují stavbu nové kaple, která vzniká z bývalé trafostanice v místní části Deblov. Otevřena by měla být v neděli 2. října na svátek andělů strážných. Umístěn v ní bude i nový zvon, který odlila zvonařská dílna Tomášková-Dytrychová v Brodku u Přerova, řekla ČTK starostka Mladoňovic Iva Blehová.

"(zvon) Má spodní průměr 55 centimetrů a váží 92 kilogramů. Naladěn je na tón G2," uvedla Blehová.

Bývalá trafostanice byla přestavěna podle návrhu pardubického architekta Jana Klimeše. Objekt má tvar hranolu o velikosti tři krát tři metry. Původně byl vysoký 3,5 metru, nyní je díky stanové střeše se zvonicí a křížem vyšší. Na stavbu obec využila i materiál z další trafostanice v Mladoňovicích, kterou dělníci zbourali.

V nové kapli zbývá dokončit závěs na zvon a instalovat jeho elektrický pohon, zvonit ale bude možné i ručně. Řemeslníci také musejí dodělat fasádu, vnitřní výmalbu a osadit okna, dveře a dřevěné žaluzie.

"Uvnitř v sakrálním prostoru bude oltář z pískovaného skla se stylizovanými postavami andělů v dřevěném rámu," řekla Blehová.

Kaple nebude vyhrazena jedné církvi, ale bude sloužit všem křesťanským denominacím. Náklady na přestavbu starostka odhaduje na 600.000 korun, peníze pocházejí z veřejné sbírky.

(čtk)