ARCHITEKTURA BYDLENÍ DESIGN

Reality na dlani

Developer Daramis postaví v Plzni u univerzity přes 540 bytů

07.08.2016

Plzeň 7. srpna - Izraelská developerská skupina Daramis postaví v Plzni u univerzity přes 540 bytů. První ze tří etap nabídne 184 bytů. Předpokládané zahájení výstavby je letos na podzim. ČTK to řekl výkonný ředitel Daramis Management Martin Vachek. Celkovou hodnotu plánovaných staveb firma neuvedla.

Unicity Plzeň je prvním mimopražským rezidenčním projektem Daramisu. Zahrnuje šest šestipodlažních budov s 542 byty a třemi komerčními plochami. "Atraktivitu spatřujeme ve variabilitě využití projektu. Ať už k vlastnímu bydlení, nebo dík blízkosti Západočeské univerzity (na Borech) i k investičním účelům ve formě nájemního bydlení," řekl Vachek. Podle něj dnešní studenti stále častěji hledají bydlení v moderních bytech, protože koleje jim většinou nevyhovují kvalitou i nabízenými službami, což potvrdil investorovi průzkum. V domech budou prádelna, restaurace, kavárna, studovna i půjčovna kol.

Většina bytů je o velikosti 1+kk a 2+1 a podle investora mohou být jak pro studenty, tak zaměstnance sousední zóny Borská pole. Daramis počítá i se zřízením nonstop recepce, kamerami, internetem, ale také zelení ve vnitrobloku a okolí. Poblíž je Borský park, největší v Plzni, vodní nádrž České údolí a sportovní park.

V Plzni se po sedmi letech od počátku ekonomické krize opět rozjela bytová výstavba naplno, budují se stovky bytů. Rozbíhají se projekty, které dlouho stály. Největšími rozvojovými lokalitami, kde se začne stavět ještě letos, jsou právě oblast u univerzitního kampusu a bývalá kasárna Světovar, řekli náměstek primátora Pavel Šindelář (ODS) a ředitelka útvaru koncepce a rozvoje Irena Vostracká.

Daramis, který koupil pozemek v roce 2007, má stavební povolení, všechny byty by chtěl dokončit do tří let. "Projekt delší dobu stál kvůli krizi. Developeři už ale znovu cítí nastartování ekonomiky," řekla Vostracká. Malé byty 28 až 30 metrů čtverečních by měli využívat studenti, menší část bytů by byla i 3+kk, které by sloužili vědcům, kteří přijdou za prací s rodinou do pěti nových vědeckých center univerzity.

Developer chce hotové domy i byty nabídnout k prodeji investičním skupinám. Díky přebytku volného kapitálu dávají evropští investoři stále častěji peníze do kanceláří, obchodních center, nájemních továrních hal, ale nově také do bytů pro studenty. První takové projekty, které tolik neovlivňuje ekonomická recese, vznikly v Praze a v Brně, ale už také v Ostravě a Českých Budějovicích. Většina vznikla přestavbou budov, které dříve sloužily jako kanceláře a byty.

Daramis, orientující se na nákup, stavbu a správu bytových i komerčních nemovitostí, funguje v ČR od roku 2000. Dosud v zemi dokončil 11 projektů se 1600 byty jako Sedmikráska, Rezidence Tupolevova, River Lofts a připravuje nové rezidenční projekty s 2800 byty.

(čtk)