ARCHITEKTURA BYDLENÍ DESIGN

Reality na dlani

V Panenských Břežanech skončila rekonstrukce kaple sv. Anny

08.08.2016

Praha 8. srpna - V Panenských Břežanech u Prahy skončila rekonstrukce kaple svaté Anny v areálu horního zámku. Oprava stála kolem devíti milionů korun, řekl dnes novinářům hejtman Miloš Petera (ČSSD). Kaple svaté Anny je jednou z nejvýznamnějších staveb vrcholného baroka v Čechách, jejím architektem byl Jan Blažej Santini.

Problém byl podle hejtmana s odvodněním. Pod kapli zatékalo, což památku ohrožovalo. Stavebníci opravili fasádu a obnovili mobiliář, kaple získala nové vnitřní i vnější osvětlení. V barokním zámku v Panenských Břežanech má být letos zároveň dokončen Památník národního útlaku a odboje.

V takzvaném horním zámku za války bydlel významný nacistický pohlavár Karl Hermann Frank. Expozice v památníku mají návštěvníkům přiblížit období let 1938 až 1946 v evropském kontextu s důrazem na události vedoucí k atentátu na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha. Ten za války obýval dolní břežanský zámek, který nyní patří soukromé firmě. Heydrich, jenž byl mimo jiné spoluautorem takzvaného konečného řešení židovské otázky, byl do Prahy vyslán, aby zlomil domácí protinacistický odpor. Atentát na něj je považován za jednu z nejvýznamnějších akcí českého odboje.

(čtk)