ARCHITEKTURA BYDLENÍ DESIGN

Reality na dlani

Na jihu Moravy v pololetí vzrostla bytová výstavba

09.08.2016

Brno 9. srpna - Na jihu Moravy v pololetí vzrostla bytová výstavba. Stavebníci dokončili 1764 bytů, což je o 196 bytů více než ve stejném období loňského roku. Téměř 70 procent z nich je v okresech Brno-město a Brno-venkov. Vyplývá to z informací, které dnes na svém webu zveřejnila brněnská pobočka Českého statistického úřadu (ČSÚ).

Roste i počet zahájených staveb. V prvním pololetí bylo zahájeno 1608 nových bytů. Kraj se tímto počtem řadí na 2. příčku mezi regiony republiky. Tento počet bytů představuje 12,9 procenta republikového celku. V porovnání s loňským 1. pololetím vzrostla zahájená výstavba v kraji o jedno procento.

Nejvíce se staví v Brně a okolí. Oba okresy dohromady tvoří asi polovinu všech nově zahájených staveb. V samotné Brně ale zahájená výstavba poklesla meziročně o 19,4 procenta. Developeři problémy s novou výstavbou v Brně dávají obvykle do souvislosti s komplikacemi spojenými s územním plánováním.

Podle analytika společnosti DRFG Davida Bohuňka se poptávka po bytech zvyšuje a nabídka nedokáže držet tempo. Podle analýzy společnosti Trikaya prodeje bytů v novostavbách v Brně dál rostou. Za prvních šest měsíců letošního roku prodali developeři 907 bytů. Je to téměř stejné číslo jako za celý rok 2015, kdy se v Brně prodalo 957 nových bytů. Ceny i nadále rostly, meziročně nové byty zdražily o 11 procent.

(čtk)