ARCHITEKTURA BYDLENÍ DESIGN

Reality na dlani

V centru Kraslic vznikla klidová zóna

04.08.2016

Kraslice (Sokolovsko) 4. srpna - Prostranství u kostela Božího Těla v Kraslicích se proměnilo v klidovou zónu. Revitalizace prostoru přímo v centru města za 4,4 milionu korun byla z velké části dokončena již v minulém roce. Letos bude završena umístěním fontánky s pitnou vodou a pamětní deskou rytíře Dotzauera, který se zasloužil o vznik železnice z Kraslic do Sokolova. Stavbu dnes hodnotili odborníci z komise soutěže Cesty městy, která již 15 let oceňuje nejlépe vyřešené veřejné prostory.

"Je tady výrazné zkvalitnění veřejného prostoru. Komunikace byla původně průjezdná a kolem dětského hřiště určitě docházelo k nebezpečným situacím, bylo tady chaotické parkování. Ke zlepšení kvality života ve městě stavba jistě přispěla. Líbí se mi, jak zapadá do celkové revitalizace města," zhodnotil inspektor soutěže Petr Šmíd.

Město Kraslice přistoupilo k revitalizaci prostranství poté, co u kostela v roce 2013 vzniklo oplocené dětské hřiště. Místo silnice vznikla dlážděná komunikace pro pěší, na místo přibyly i veřejné záchodky, které v centru města dosud chyběly. "Prostranství slouží mimo jiné i jako shromaždiště při různých kulturních a dalších akcích v centru města, například při novoročním ohňostroji. O vánočních svátcích je zde umístěn i vánoční strom," řekl ČTK vedoucí odboru rozvoje a správy majetku města kraslického městského úřadu Emil Bahno. Posledním prvkem, který na místo nechá město letos doplnit, bude pítko a pamětní deska významného kraslického občana, rytíře Dotzauera. Podle něj bude místo i pojmenováno.

Klidovou zónou navíc prochází i cyklostezka, po níž lze pokračovat přes státní hranici s Německem do čtyři kilometry vzdáleného Klingenthalu. Tam se cyklisté mohou napojit na německou síť cyklostezek. Dobrovolný svazek měst a obcí Kraslicka aktuálně nechává zpracovat projektovou dokumentaci na cyklostezku v opačném směru. Ta by Kraslice měla propojit nejprve s Rotavou a Olovím, v dalších etapách potom i se Sokolovem a páteřní cyklostezkou Ohře.

Soutěž Cesty městy vyhlašuje letos již 15. rokem Nadace Partnerství. Města a obce oceňuje za dopravní řešení zaměřená na zvyšování bezpečnosti provozu, zkvalitňování veřejného prostoru a optimální uspořádání dopravy. Dnes kromě Kraslic komise navštívila také Kadaň, kde hodnotila revitalizaci Löschnerova náměstí. Letos se do soutěže přihlásilo se svými projekty 19 měst, vyhodnocení se uskuteční 20. září v Mladé Boleslavi.

(čtk)