ARCHITEKTURA BYDLENÍ DESIGN

Reality na dlani

Starosta Ježené byl obviněn kvůli prodeji obecní louky

04.08.2016

Jihlava 4. srpna - Starosta Ježené na Jihlavsku podle informací dnešního Jihlavského deníku čelí trestnímu stíhání kvůli prodeji zhruba dvouhektarové louky bez řádného odsouhlasení zastupitelstvem. Vyšetřovatelé ho podle deníku obvinili ze zneužití pravomoci úřední osoby a porušení povinností při správě cizího majetku. Hrozí mu trest od šesti měsíců do pěti let vězení.

Mluvčí krajské policie Jana Kroutilová dnes ČTK pouze potvrdila, že policie vyšetřuje jednoho zastupitele z obce na Jihlavsku a že už bylo vzneseno obvinění.

Starostou Ježené je Petr Červinka. ČTK potvrdil, že ho policie kvůli prodeji louky vyšetřuje. "Jsem obviněn, přes rok mě vyšetřují a necítím se v žádném odhledu vinen, protože jsem prodal pozemek za pětinásobek jeho hodnoty," řekl.

Podle deníku starosta prodal louku na přelomu let 2014 a 2015 podnikateli Pavlu Klvaňovi. Louka, vedená jako ostatní plochy, má hodnotu zhruba 270.000 korun. Podnikatel ji od obce koupil za 1,3 milionu korun. Deník uvádí, že ale vyšetřovatelé pracují s verzí, že prodejem louky se obec do budoucna připravila o plochu vhodnou na stavební parcely. V případě změny územního plánu by pozemek údajně mohl mít hodnotu až 20 milionů korun.

Obec podle deníku také nemá zápis o tom, že by zastupitelstvo prodej pozemku odsouhlasilo. Nejdřív prý prodej schválilo, ale po intervenci jednoho z místních občanů, který měl proti tomu výhrady, souhlas stáhlo. Podle starosty zastupitelstvo znalo okolnosti a podmínky prodeje, včetně smlouvy.

Trestní oznámení bylo podáno anonymně. Starosta ale deníku řekl, že za ním stojí místní obyvatel a policejní důstojník Michal Juřík, který pracuje na krajském ředitelství v Jihlavě, jemuž obec odmítla vybudovat příjezdovou cestu k jeho domu. Deník uvedl, že starosta vzhledem k těmto záležitostem podal stížnost na podjatost policie, která byla zamítnuta.

(čtk)