ARCHITEKTURA BYDLENÍ DESIGN

Reality na dlani

Znojmo stále nenašlo zájemce o stavbu na Malé Louce

03.08.2016

Znojmo 3. srpna - Znojemská radnice je při nabídce stavebních parcel pro bytovou výstavbu letos zatím neúspěšná. Ani na druhý pokus se nenašel developer, který by chtěl stavět na Malé Louce, pozemek byl v nabídce do pondělí. V červenci se na třetí pokus nepodařilo prodat lokalitu pod Městským lesíkem. Vedení radnice podle mluvčí Zuzany Pastrňákové bude řešit, jak k dalšímu prodeji přistoupí. Mluvčí to řekla ČTK.

V obou případech město po developerovi žádá, aby stavěl podle dříve vytvořených studií. "Požadovaná cena dle znaleckého posudku s podmínkou dodržení regulačního plánu se pravděpodobně jeví investorům jako příliš vysoká," uvedla Pastrňáková ohledně Malé Louky. Podle územního a regulačního plánu by zde mělo být 266 bytů v sedmi bytových domech, pěti viladomech a dvou terasových domech.

Malá Louka byla k mání za 102,5 milionu korun. Jde o území velké 53.100 metrů čtverečních, metr čtvereční tedy stojí zhruba 1930 korun. Ohraničují ji Vídeňská a Brněnská ulice. Ze severu k území přiléhá hypermarket, z východu hřbitov. U Vídeňské ulice má vedle hypermarketu stát ještě nový supermarket. Kvůli tomu loni v září zastupitelé schválili směnu pozemků, která umožní stavbu supermarketu a vyřeší dopravní napojení lokality.

Oblast pod Městským lesíkem je menší, zhruba čtyřhektarová a město ji nabízelo za 37 milionů korun. V domech zde mělo být 110 bytů a vedle nich mělo stát 27 rodinných domů. Lokalita se nachází u ulic Únanovská, Přímětická a Trentská, v sousedství se začal minulý týden stavět městský obchvat. "I u této lokality zvažuje vedení města další postup. Jednou z variant je, že by město požadovanou retenční nádrž vybudovalo na vlastní náklady, čímž by investor ušetřil zhruba pět milionů korun. Finální rozhodnutí ale ještě nepadlo," uvedla Pastrňáková.

Opozice považuje za důvod nezájmu developerů situaci na realitním trhu, kdy není zájem o byty, ale spíše o rodinné domy. Z tohoto důvodu se město také postupně vylidňuje a lidé si staví bydlení v obcích u Znojma. "Studie pro Městský lesík se dělala před více než deseti lety. Myslíme si, že by stálo za to ji předělat, změnit územní plán a nechat zde postavit vilovou čtvrť," řekl ČTK zastupitel Jiří Kacetl (Pro Znojmo). V případě Malé Louky označil plány velmi podobné těm pro sídliště z 90. let minulého století.

Mezi lety 2001 a 2011 klesl počet obyvatel města o 1700 na 34.078. Podle mluvčí si to vedení města uvědomuje a snaží se dalšímu odchodu obyvatel zamezit právě novostavbami rodinných či bytových domů.

(čtk)