ARCHITEKTURA BYDLENÍ DESIGN

Reality na dlani

Werichova vila by měla být opravená do konce roku

01.08.2016

Praha 1. srpna - Werichova vila na Kampě by měla být opravená do konce letošního roku, oprava se tak zpozdí o pět měsíců proti původnímu harmonogramu. ČTK to dnes sdělila Veronika Blažková, mluvčí městské části Praha 1, jež budovu vlastní. Ve vile vznikne Kulturně společenské centrum Voskovce a Wericha, provozovat ho bude nadace Jana a Medy Mládkových.

"Praha 1 jako investor vyhověla některým požadavkům budoucího nájemce na změnu stavby před dokončením tak, aby lépe vyhovovala budoucímu provozu," uvedla mluvčí. Opravy měly podle původních odhadů vyjít na 30 milionů Kč.

Za pronájem vily, ve které žili herec a dramatik Jan Werich a básník Vladimír Holan, bude nadace platit 600.000 korun s DPH ročně. Smlouva bude na deset let s opcí pro dalších deset let.

V dubnu 2008 Praha 1 rozhodla, že vilu získá na 40 let Nadace Jana a Medy Mládkových za jednorázové nájemné 23,8 milionu korun a dále za symbolickou korunu denně. Nadace měla vilu na své náklady opravit. Nové vedení radnice se po volbách v roce 2010 ale rozhodlo smlouvu nepodpořit a vilu opravit na vlastní náklady. S nadací poté připravovalo uzavření nové smlouvy, zastupitelé Prahy 1 ji ale odmítli schválit a rozhodli o vypsání nového výběrového řízení. Loni Praha 1 vypsala také anketu mezi obyvateli, ve které také zvítězil projekt nadace.

Projekt Musea Kampa počítá se stálou expozicí, která bude kromě Osvobozeného divadla a jeho protagonistů věnována také básníku Vladimíru Holanovi. Vybudovat by se měla stálá expozice, knihovna a badatelna, prostor pro přednášky a projekce v podkroví a prostory pro dočasné výstavy ve sklepě. Využít chce nadace i zahradu, její velkou část ale připojí k okolnímu parku.

Dalšími uchazeči o pronájem byl projekt Post Bellum a Nadace Charty 77. O nájemci vily se rozhoduje už od povodní v roce 2002. Vila stojí nedaleko Lichtenštejnského paláce na Kampě. Pochází z počátku 17. století a původně v ní byla koželužna. Herec a dramatik Jan Werich zde žil se svou rodinou od roku 1945 až do své smrti v roce 1980.

(čtk)