ARCHITEKTURA BYDLENÍ DESIGN

Reality na dlani

Svatá Hora má problém se zvony

01.08.2016

Příbram 1. srpna - Poutní místo Svatá Hora v Příbrami, které nedávno prošlo nákladnou rekonstrukcí, má technický problém se zvony. V úterý tak nebude moci jejich rozezněním uctít památku kněze zavražděného při nedávném útoku islamistů v kostele na severu Francie. ČTK to dnes sdělil Jan Traxler ze svatohorského areálu.

Ke zvonění v den pohřbu kněze od 15:00 vyzvala Česká biskupská konference. "Máme nyní technický problém se zvony, a tak bohužel nedokážeme zvonit v uvedený čas," uvedl Traxler.

Svatohorský areál se k uctění památky zřejmě připojí jiným způsobem. Farář Jan Sokulski ČTK o víkendu řekl, že za zavražděného kněze by mohla být v příštích dnech na Svaté Hoře sloužena bohoslužba. Problém se zvony je podle Traxlera technického rázu a nyní se řeší, jeho odstranění může trvat několik dnů nebo i týdnů.

Oprava Svaté Hory stála 190 milionů korun, většinu zaplatila Evropská unie. Práce začaly loni v květnu a trvaly do konce roku. Obnášely zejména opravy obvodového pláště objektů a střech, které se blížily k závěru své životnosti.

Působivý areál s barokním klášterním komplexem, ambity a kaplemi je hlavní památkou města i nejvýznamnějším a nejstarším mariánským poutním místem v Čechách. Ve svatohorské bazilice je oltář s lidovou gotickou soškou Panny Marie Svatohorské. Sošku Panny Marie s Ježíškem vytvořil podle legendy v polovině 14. století arcibiskup Arnošt z Pardubic. V 16. století byla přenesena do kaple na Svaté Hoře a záhy k ní začala proudit procesí. V roce 1632 se jejím prostřednictvím údajně uzdravil slepý. O 15 let později se areálu ujali jezuité a vytvořili z něj nejvýznamnější poutní místo v Čechách. V roce 1732 prosadili i korunování sošky jako nejvýznamnější výsadu udělovanou papežskou komisí.

(čtk)