ARCHITEKTURA BYDLENÍ DESIGN

Reality na dlani

Dělníci začali bourat kasárna v Olomouci, nahradí je byty

29.07.2016

Olomouc 29. července - Těžké stavební stroje začaly v těchto dnech bourat budovy v rozlehlém areálu Sochorových kasáren v sousedství historického centra Olomouce. Kasárna od státu v roce 2014 koupila za 68 milionů korun společnost Snyze podnikatele Josefa Lébra. Podnikatel pozemky posléze prodal firmě Sochorova stavební, která na nich postaví více než tři stovky bytů.

Ze zveřejněného úředního povolení demolice vyplývá, že Sochorova stavební má na zbourání kasáren čas do konce září. Budovy mají být za předem stanovených podmínek odstraněny postupně, aby jejich bourání mělo co nejmenší dopad na okolí. Stavba bytů má být zahájena na sklonku léta a skončit má v roce 2020.

"Za výstavbou stojí společnost Sochorova stavební a konsorcium firem K-Stav stavební a Stafos - Real. Součástí stavby má být i zelený vnitroblok a kamenné náměstí," uvedli autoři webu Olstavby.cz, který mapuje zajímavé stavební projekty na území Olomouce. Firmy K-Stav stavební a Stafos - Real drží každá poloviční podíl ve společnosti Sochorova stavební, která byla do obchodního rejstříku zapsána až v roce 2015.

Sochorova kasárna armáda opustila v roce 2010. Areál s pozemky o rozloze 1,7 hektaru využívala hlavně šestá polní nemocnice. Město o kasárna ležící na lukrativním místě zájem neprojevilo, protože investice by byla nad jeho síly. Lébrova společnost Snyze byla před dvěma lety jediným zájemcem o Sochorova kasárna, za které ministerstvu obrany nabídla 68 milionů korun, tedy o milion víc, než činila minimální kupní cena stanovená ministerstvem obrany.

Sochorova kasárna stojí v sousedství nově vznikající městské čtvrti Šantovka, která se bude rozkládat na 11 hektarech nedaleko historického centra a má stát zhruba deset miliard korun. Její součástí má být kromě obchodního centra, které už funguje, také obytná čtvrť a kancelářský komplex včetně kontroverzní výškové budovy Šantovka Tower.

(čtk)