ARCHITEKTURA BYDLENÍ DESIGN

Reality na dlani

Rekonstrukce valtického zámku zrušila srpnový program

28.07.2016

Valtice (Břeclavsko) 28. července - Na valtickém zámku museli zrušit srpnový koncertní program. Důvodem jsou přípravy nádvoří na rekonstrukci přilehlého západního předzámeckého křídla, která bude zahájena už na začátku srpna. Řada interpretů, kteří měli vystoupit na srpnových koncertech, již přislíbila účast na příští rok, uvedl dnes v tiskové zprávě kastelán Richard Svoboda.

Opravovat se budou krovy, střešní krytina i fasáda bývalých koníren, stavaři odstraní i menší statické poruchy na dvoře u jízdárny. Náklady dosáhnou zhruba deseti milionů korun. "Obnova předzámčí je dlouhodobě plánována, ale teprve v těchto dnech se podařilo v projekčních a administrativních přípravách postoupit do realizační fáze," uvedl Svoboda.

Po rekonstrukci objektu bývalých koníren budou opraveny veškeré budovy kolem dvora přiléhajícího k jízdárně. Kastelán plánuje, že za rok se další ročník Rockobraní, které letošní koncertní program ve Valticích ukončí, bude konat už v lepším prostředí. "Vzhledem k tomu, že předpokládané trvání prací je devět měsíců, musela správa zámku přistoupit od srpna k omezení provozu, aby bylo možné pořádat všechny akce plánované od počátku května příštího roku," uvedl Svoboda.

Další nabídka kulturních akcí a výstav na valtickém zámku zůstává beze změn. Pravidelně se hraje v obnoveném barokním divadle. Až do října pokračuje výstava kopií korunovačních klenotů z celého světa ve druhém patře zámeckého paláce. V Žabím sklepě v zámeckém parku navíc mohou návštěvníci zhlédnout nástroje útrpného práva.

(čtk)