ARCHITEKTURA BYDLENÍ DESIGN

Reality na dlani

Kouřimský skanzen se rozšířil o nové stavby

28.07.2016

Kouřim (Kolínsko) 28. července - Kouřimský skanzen se rozšířil o nové stavby, které si bude moci o víkendu poprvé prohlédnout veřejnost. Přibyla například stylizovaná náves, nová usedlost z Podbrdska nebo špýchar z Kornatic. Dostavba, která začala v loňském roce, vyšla na 68 milionů korun, z toho zhruba 38 milionů bylo z evropských peněz a zbytek zaplatil kraj. Novinářům to dnes řekl hejtman Miloš Petera (ČSSD). Projekt podle něj nebyl vůbec jednoduchý a provázely ho problémy.

"V podstatě je to pět větších staveb, nově postavených, pak se přenášela stodola ze Želejova, což je šestý objekt, a pak se stavěl mariánský sloup z Konárovic, což je vlastně drobná památka sakrální, ta stojí tady na návsi," popsal nově vybudované objekty ředitel Regionálního muzea v Kolíně Vladimír Rišlink. Kromě toho byla zrestaurována a přenesena socha svatého Donáta ze Svatbína a součástí projektu byly i technické práce, jako výstavba komunikací či požární nádrže.

Podle Rišlinka se skanzen změnil k nepoznání zejména díky nové návsi. "Jednotlivé objekty, přestože jsou z různých českých regionů, vytvářejí tematické celky, jsou zapojovány do usedlostí," uvedl. Nové stavby ještě vysychají, proto v nich zatím chybí historický mobiliář.

Na první etapu by do budoucna mělo navázat další rozšiřování skanzenu na konečných více než 30 staveb. "Čili teď jsme zhruba v polovině nebo před polovinou toho finálního počtu," dodal Rišlink. Kolínské muzeum má připraveno 13 dalších objektů, které by se daly postavit. Petera odhadl, že na druhou etapu by bylo zapotřebí 70 až 80 milionů korun. Ani poté by skanzen nebyl úplně dokončený, podle Rišlinka by v něm bylo pořád místo na přenesení případných dalších ohrožených památek.

Podle Petery nebyla právě skončená první etapa jednoduchá a provázely jí problémy, které nakonec vedly k tomu, že z krajských peněz šlo na projekt více, než se původně předpokládalo. "Byly tam velké peripetie. Stavba se dokončovala velmi problematicky," uvedl hejtman, podle nějž byly potíže s projektovou přípravou a protipožárními opatřeními.

Skanzen v Kouřimi byl založen v roce 1972. Do muzea byly převáženy památky z celé republiky. Jde o jediný skanzen v ČR, který shromažďuje stavitelské památky z českého území od 17. do 19. století. Rozvoji skanzenu bránily po roce 1990 restituční spory, které byly vyřešeny v roce 2012. Od té doby kraj pracuje na rozšiřování areálu.

(čtk)