ARCHITEKTURA BYDLENÍ DESIGN

Reality na dlani

Prodej rodinných domů v USA prudce vzrostl

26.07.2016

Washington 26. července - Prodej nových rodinných domů ve Spojených státech v červnu prudce vzrostl a dostal se na nejvyšší úroveň za více než osm let. Dnešní údaje amerického ministerstva obchodu naznačují, že solidní situace na americkém pracovním trhu a nízké sazby hypotečních úvěrů podporují širší ekonomiku.

Prodej nových domů se v červnu zvýšil na celoročně přepočtené tempo 592.000, což je nejlepší výsledek od února 2008. Ekonomové oslovení agenturou Reuters očekávali, že prodej v červnu dosáhne 560.000 domů.

Prodej nových rodinných domů představuje zhruba desetinu amerického trhu s bydlením. Tomu pomáhá zlepšující se situace na americkém pracovním trhu, kde míra nezaměstnanosti v červnu činila 4,9 procenta, a hypoteční sazby blízko rekordních minim. Nedávné údaje přitom ukázaly, že solidní nárůst v červnu zaznamenalo rovněž zahajování nových obytných staveb.

Prodej nových rodinných domů bude pravděpodobně těžit z neustálého nedostatku starších rodinných domů nabízených k prodeji, napsala agentura Reuters.

Takzvaný medián, tedy střední hodnota prodejní ceny nových domů, činil 306.700 USD (7,5 milionu Kč). Je to o 6,1 procenta výše než před rokem.

(čtk)