ARCHITEKTURA BYDLENÍ DESIGN

Reality na dlani

Krajský celní úřad v Plzni draží nemovitosti dlužníků

26.07.2016

Klatovy 26. července - Celní úřad pro Plzeňský kraj bude ve čtvrtek poprvé dražit nemovitosti, konkrétně čtyři lesní pozemky na Klatovsku o celkové výměře 3,5 hektaru. Celníci v regionu dosud dražili jen movité věci jako zajištěné zboží a vybavení firem, ale také například stádo krav. K prodeji nemovitostí přistupují tehdy, když jsou ostatní možnosti vymáhání dluhů vyčerpány. Dražba bude od 11:00 v plzeňském celním úřadu, řekla ČTK jeho mluvčí Jitka Blahutová.

"Jde o lesní pozemky na Klatovsku, dva u obce Domoraz, jeden u Strašína a jeden u Poleně. Vyvolávací cena bude začínat na dvou třetinách sumy určené znaleckým posudkem," uvedla. Například vyvolávací cena největšího pozemku u Strašína o výměře 19.860 metrů čtverečních bude 100.624 korun.

Podle informací ČTK je majitelem parcel německá firma z Rottenburgu, jež nezaplatila pokutu desítky tisíc korun, kterou dostala od městského úřadu za nepovolenou těžbu dřeva. Předběžný zájem o dražené pozemky už projevil jeden obecní úřad.

Podmínkou účasti na dražbě je složení dražební jistoty, u největšího pozemku je 30.000 korun. Dražební vyhláška s podrobným popisem nemovitostí a dražební řád je na úřední desce Celní úřad pro Plzeňský kraj.

Celní úřad vymáhá nejen dluhy vzniklé při celním a daňovém řízení, ale také nezaplacené pokuty, poplatky a další peněžitá plnění uložená jinými orgány veřejné moci, tedy státními úřady nebo samosprávami.

Dražby movitých věcí dlužníků, většinou právnických osob, kteří nemají žádné peníze na účtech, organizuje už od roku 2004 vždy několikrát ročně. Loni byly čtyři, předloni šest a letos zatím jedna, konkrétně zařízení restaurace, tedy hlavně židlí a stolů.

"Nejčastěji jsou to věci zajištěné od firem, tedy zboží a vybavení. Šlo například o dlaždice, vysokozdvižné vozíky, regály, textil u vietnamských obchodníků. Nejzajímavější byla asi dražba stáda krav," dodala mluvčí.

(čtk)