ARCHITEKTURA BYDLENÍ DESIGN

Reality na dlani

Ve Svatavě se opravuje silniční most z roku 1930

26.07.2016

Svatava (Sokolovsko) 26. července - Na rekonstrukci 86 let starého silničního mostu pracují dělníci ve Svatavě na Sokolovsku. Práce za 6,8 milionu by měly zamezit zatékání vody z řeky Svatavy do nosné konstrukce a také zvýšit bezpečnost na mostě, především pro chodce. Rekonstrukci uhradí Karlovarský kraj ze svého rozpočtu, řekl dnes ČTK hejtmanův náměstek Jakub Pánik (ČSSD).

"Zásadní důvod, proč peníze používáme přímo z rozpočtu Karlovarského kraje, a ne například z příspěvku Státního fondu dopravní infrastruktury, spočívá v pravidlech. Pokud bychom to hradili z příspěvku SFDI, tak celých osm let nesmí most změnit majitele," řekl ČTK Pánik.

Poté, co kraj most opraví, jej ale chce předat do majetku městyse Svatava. "Krajská správa silnic měla zájem na tom, abychom převzali celý úsek silnice uvnitř městyse. S tím jsme ale souhlasili jedině za podmínky, že most bude opravený," vysvětlila starostka Svatavy Olga Gossová (KSČM). Doprava uvnitř městyse se sice snížila poté, co byl otevřen západní obchvat Sokolova, most z roku 1930 byl ale přesto v havarijním stavu a z vlastního rozpočtu by jej Svatava nemohla opravit.

Rekonstrukce mostu začala koncem června, dokončena by měla být v říjnu letošního roku. Po dobu stavebních prací je most zcela uzavřen, což ve Svatavě komplikuje dopravu především pro nákladní automobily. "Zhoršilo to stav především Železniční ulice. Už je ale dojednáno, že krajská správa silnic následně i tuto silnici opraví," doplnila starostka.

Most, který po zprovoznění obchvatu slouží už jen pro dopravu samotným městysem, zůstane i po opravě v původní šířce. Ta umožňuje průjezd vozidel vždy v jednom směru, přednost v jízdě určuje dopravní značení. Novinkou budou oddělené chodníky pro pěší.

(čtk)