ARCHITEKTURA BYDLENÍ DESIGN

Reality na dlani

Liberec chce vybudovat cyklostezky za téměř 45 milionů

25.07.2016

Liberec 25. července - Liberec chce v příštích letech vybudovat s pomocí evropské dotace skoro sedm kilometrů cyklostezek. Podle odhadu na to bude potřeba skoro 45 milionů korun. ČTK to dnes sdělil mluvčí radnice Jan Král.

Liberec vybral prioritně devět úseků v blízkosti řeky Nisa. Měly by navázat na čtyřkilometrovou cyklostezku, která vede z centra k jízdárně v Růžodole. Na druhé straně od centra jsou zatím cyklistické pruhy od krajského úřadu k teplárně podél rušné ulice Dr. Milady Horákové.

Dva z devíti chystaných úseků by měly řešit cyklistickou dopravu na dvou rušných křižovatkách spojených s ulicí Dr. Milady Horákové. Jedna je u Košické ulice a druhá u Poštovního náměstí. Jeden z plánovaných úseků by měl zlepšit propojení mezi Soukenným náměstím a nádražím.

Pro dva připravované úseky už má Liberec vydané stavební povolení a čeká pouze na schválení dotace. Jde o úsek za čistírnou odpadních vod v Růžodole a úsek z Machnína do Chrastavy.

Pokud by některý z devíti prioritních úseků nemohl být zrealizován, radnice má vytipovaných dalších 11 cyklostezek. Vzniknout by mohly v okolí Veseckého rybníka, na promenádní Masarykově ulici, mezi centrem a sídlištěm Kunratická nebo ulicemi Americká a České mládeže. "Všech 20 projektů má dohromady 17,8 kilometru," dodal Král.

V Liberci zatím mnoho cyklostezek není, i když v posledních letech se situace mírně zlepšuje. Přibývají hlavně vyznačené pruhy pro cyklisty, nejsou to však spojité úseky.

(čtk)