ARCHITEKTURA BYDLENÍ DESIGN

Reality na dlani

Nová zídka ochrání část Přerova před povodněmi

22.07.2016

Přerov 22. července - Velkou část Přerova má ochránit před záplavami z řeky Bečvy nová betonová zídka doplněná o mobilní hrazení. Dělníci ji začnou instalovat na nábřeží Dr. Edvarda Beneše. Stavba bezmála půl kilometru dlouhé zídky má být dokončena příští rok a bude stát 13 milionů korun. Bude součástí postupně budovaných protipovodňových opatření v Přerově, který v roce 1997 citelně zasáhly katastrofální záplavy.

"Vybudována bude železobetonová ochranná zídka, která by měla chránit celé nábřeží a za ní nacházející se obytnou výstavbu. Pod zídkami bude ještě až pět metrů hluboká těsnící clona, protože Bečva je štěrkonosný tok a její okolí je silně propustné," řekl dnes novinářům generální ředitel Povodí Moravy Jan Hodovský. Clona má zabránit tomu, aby při vyšších průtocích v Bečvě voda prosákla do nedaleké obytné zástavby podložím pod ochrannou zídkou.

Už v březnu byla v Přerově zahájena stavba zídky na nedalekém nábřeží u podniku Kazeto, na kterou naváže nový úsek na nábřeží Dr. Edvarda Beneše. Podle rozsáhlého projektu ochrany Pobečví by mělo do konce roku 2018 na území města vzniknout 13 protipovodňových staveb za více než 100 milionů korun. Kromě zdí je to například záchytný profil plavenin nad Přerovem.

O protipovodňové ochraně Přerova se podle ministra zemědělství Mariana Jurečky (KDU-ČSL) diskutovalo dlouhých 19 let. "Přiznám se, že tomu nerozumím, protože tolik komplikaci pro to, aby se to nemohlo realizovat dříve, jsem objektivně nenalezl," řekl Jurečka. Připustil, že složitější je kvůli historické aleji část protipovodňové ochrany u tenisových kurtů, avšak přesto podle něj stavba mohla být zahájena mnohem dříve.

Nábřeží Bečvy patří při povodních k nejrizikovějším místům v centru Přerova, vylití řeky z koryta zde hrozí poměrně často. Obyvatele okolních domů na nábřeží při povodních většinou chrání provizorní ochranné hráze vybudované pomocí vaků s pískem. Tato ochrana však není dostatečná.

Nové ochranné zdi na nábřeží Bečvy budou vysoké 1,2 až 1,3 metru a měly by město ochránit před padesátiletou vodou. Součástí zdi jsou prostupy, které se v případě zvednutí hladiny Bečvy zahradí mobilními zátarasy. Vyšší ochrana už podle Hodovského nebyla technicky možná, protože vyšší zídka by působila rušivě.

Povodí Moravy připravuje další protipovodňové stavby v Přerově, Lipníku, Hranicích a Troubkách, mezi kterými je i plánovaná vodní nádrž Skalička nedaleko Hranic, která po dokončení podle Hodovské zvýší i ochranu Přerova, a to až na úroveň povodně z roku z roku 1997.

Povodí Moravy chce v Olomouckém kraji do roku 2019 investovat tři miliardy korun do protipovodňové ochrany několika měst a obcí. Například na Olomouc připadá 890 milionů korun, což má zajistit ochranu města před více než dvousetletým průtokem.

(čtk)