ARCHITEKTURA BYDLENÍ DESIGN

Reality na dlani

Přemístění kolektoru z Hlávkova mostu vyjde na 460 milionů

20.07.2016

Praha 20. července - Přemístění kolektoru z Hlávkova mostu pod Vltavu vyjde na více než 460 milionů korun bez DPH. Radní v úterý vybrali dodavatele, firmy Subterra a Hochtief. Novinářům to dnes řekla radní Jana Plamínková (STAN/Trojkoalice). V kolektoru povedou inženýrské sítě. Jejich přemístění umožní následnou rekonstrukci mostu.

Práce na kolektoru měly původně začít vloni. Město ale nestihlo včas vybrat dodavatele. Stavba podle radní začne v nejbližší době. Kdy dojde na opravu mostu, který není v dobrém stavu, podle ní zatím není jasné.

Kolektor bude měřit 400 metrů a povede přes Štvanici v hloubce od 28 do 37 metrů. "Trasa kolektoru pod Vltavou bude vyžadovat neustálý geotechnický monitoring po dobu stavby," uvedla radní.

Kolektorová síť vede inženýrské sítě a umožňuje jejich průběžnou kontrolu, údržbu nebo výměnu bez zásahu do povrchu ulice. Pražské kolektory měří zhruba 90 kilometrů. V chodbách vysokých 2,4 metru a širokých 2,7 metru jsou uložena elektrická vedení nebo vodovody. Nejhlubší jsou uložené až 35 metrů hluboko, u napojení do domů přibližně dva metry.

Budovat nové kolektory chce Praha i v centru, třeba na Václavském náměstí. V plánu je propojování jednotlivých kolektorů dohromady, například Karlín či Žižkov s kolektory v centru. Město chystá vyhlášku, která by měla podpořit získávání klientů pro kolektory. Současně chce zavázat developery ke spolufinancování nákladných kolektorů u velkých bytových projektů.

(čtk)