ARCHITEKTURA BYDLENÍ DESIGN

Reality na dlani

Praha v příštích letech investuje miliardu do základních škol

18.07.2016

Praha 18. července - Praha v příštích letech investuje do výstavby nových základních škol přes miliardu korun. Půjde o školská zařízení na Zličíně, v Kolovratech, Praze 9 a v Praze 22. V rozhovoru s ČTK to řekla radní pro školství Irena Ropková (ČSSD). Plán investic bude zřejmě v srpnu schvalovat rada města. Nedostatek míst ve školách dělá trvale problémy především v okrajových částech metropole.

"Praha se potýká již nyní s nedostatkem míst v mateřských školách a přestože celoměstsky jsou zatím kapacity základních škol dostačující, do budoucna hrozí nedostatek míst i v základních školách," řekla radní. Podle studie Institutu plánování a rozvoje (IPR) se deficit projeví v roce 2020 ve čtrnácti obvodech. Nejvyšší bude v Praze 9, kde bude ve školách chybět 2563 míst. V Praze 22 půjde o 900 míst.

Mezi významné investiční stavby v rámci školství magistrát zařadil 19 projektů. Nejvýznamnější je stavba Základní školy Romance v Praze 22 za zhruba 320 milionů korun a za 269 milionů stavba základní školy ve Zličíně, který zatím žádnou devítiletou školu nemá. Škola v Praze 9 bude stát 280 milionů a v Kolovratech 180 milionů.

Nedostatek míst se podle studie IPR projeví i u školek. "Chci se zaměřit na navyšování kapacit mateřských škol a jeslí tak, aby bylo možné přijímat děti od dvou let věku," uvedla Ropková. Na stavbu předškolních zařízení je prý snazší čerpat evropské dotace.

V Praze je 169 základních škol a 269 školek zřizovaných magistrátem nebo radnicemi. Další tisíce míst zřizují soukromé školky a školky dalších organizací. Počet dětí roste už několik let. Zápisy do prvních tříd potvrzují, že zejména v některých okrajových částech metropole je mimo jiné díky nové výstavbě tak vysoký počet dětí, že prakticky nejsou přijímány jiné než místní.

Ministerstvo školství společně s ministerstvem financí připravuje speciální dotační program pro výstavbu škol v okolí Prahy. Ministryně školství Kateřina Valachová v dubnu řekla, že v okolí Prahy chybí dvě velké školy, každá o kapacitě 1000 míst.

Finančně nejnáročnější investice v oblasti základního školství:

•stavba Základní školy Romance Praha 22: předpokládané náklady 320 milionů korun, kapacita 810 žáků (stavba areálu školy 3X9 tříd včetně stravování a tělocvičny), ve fázi studie, realizace v letech 2017 - 2019

•stavba základní školy Praha - Zličín: předpokládané náklady 269 milionů korun, kapacita 540 žáků, již vydáno stavební povolení, stavba by mohla začít v roce 2017

•stavba základní školy Praha - Kolovraty: předpokládané náklady 180 milionů korun, kapacita 420 žáků, letos zakázka na výběr projektanta, realizace 2017 - 2018

•stavba Základní školy U Elektry Praha 9: předpokládané náklady 280 milionů korun, kapacita 650 žáků, ve stadiu zpracované architektonické studie a dokumentace k územnímu rozhodnutí.

Zdroj: MHMP

(čtk)